Ambasádori: Autom po Slovensku
Letohrádok Sans Souci bol miestom plným zábavy, kde sa konali veľkolepé bály. Tisícročná kaplnka a obelisk predstavujú jeho posledné zachované artefakty a prepájajú tak históriu so súčasnosťou. Areál v lone čarovnej spišskej prírody je pre domácich aj cezpoľných vyhľadávanou oázou skutočného oddychu.
Informácie o trase a lokalite
Vhodné pre deti ÁNO |
Značená trasa ÁNO |
||
Stravovacie zariadenie ÁNO |
Náročnosť trasy ĽAHKÁ |
V severozápadnej časti Hornádskej kotliny sa v okrese Spišská Nová Ves nachádza obec Iliašovce. Najstaršia písomná zmienka tejto obce pochádza z roku 1263, kedy ešte niesla meno Villa Ursi (Obec medveďa). Bola jednou zo služobníckych osád Spišského hradu. Predpokladáme, že obyvatelia pomáhali panovníkom pri poľovačkách na medveďov, ktorými sa to v spišských lesoch hmýrilo. Medveď je mimochodom dodnes symbolom obce, a nájdeme ho aj v jej erbe.
V 18. storočí tu boli zemepánmi Csákyovci. Gróf Štefan Csáky dal v roku 1773 pre Júliu, svoju manželku, postaviť slávny letohrádok Sans Souci na vyvýšenine Zámčisko nad obcou. Sans Souci v preklade znamená domov bez starostí. Letné sídlo s komplexom budov obklopoval dokonale upravený park. V centre komplexu stála barokovo rokoková Kaplnka sv. Štefana, ktorú miestni nazývajú tisícročná kaplnka. Tisícročná vraj preto, že na tom istom mieste v roku 1100 stála románska kaplnka. Pred kaplnkou sa týčil mohutný kamenný obelisk. Csákyho palác s barokovou výzdobou a drahým nábytkom mal knižnicu s vyše 5000 zväzkami kníh, poväčšine od francúzskych autorov, a na palácoch pre hostí či služobníctvo si taktiež nechal záležať. Park predstavoval miesto plné oddychu a zábavy, nachádzala sa tu napríklad strelnica, dostihová dráha a dokonca aj kúpele.
Kvôli finančnej a manželskej kríze dal sám Štefan Csáky o 30 rokov neskôr stavbu zbúrať. Zachovali sa z nej len zrúcaniny tisícročnej kaplnky a obelisk ako symbol „zašlej slávy“.
Ku kaplnke sme sa dostali z parkoviska pri futbalovom ihrisku v Iliašovciach príjemnou polhodinovou prechádzkou po modrej turistickej značke. Cestičku lemovali krásne lúky s pasúcimi sa stádami oviec a pastierskymi psami priviazanými pri svojich búdach, zatiaľ čo sa nám za chrbtami črtali obrysy Vysokých Tatier. Posledná tretina trasy nás previedla lesom, z ktorého sme vyšli už priamo na vrchole kopca Zámčisko. Pred nami sa rozprestrel udržiavaný areál s obdivuhodnou bielo-modrou kaplnkou a do neba sa hrdo vypínal obelisk.
Ku kaplnke sa dá po modrej značke dostať aj z Harichoviec, alebo po červenej značke zo Spišskej Novej Vsi.
Združenie Sans Souci – Letohrádok Iliašovce sa od roku 2006 venuje jeho obnove. Zásluhou združenia je rekonštrukcia kaplnky do pôvodnej podoby aj zachránenie úplne zhoreného obelisku. Fasáda kaplnky je už dokončená, no v súčasnosti sa ešte pripravuje rekonštrukcia interiéru. Na informačných tabuliach určite nemiňte historické fotografie z čias pred jej obnovou.
V okolí kaplnky sa, a musíme poznamenať že úspešne, buduje zóna oddychu. Boli sme veľmi milo prekvapení keď sme zistili, že sa sem ľudia naozaj nechodia len pozrieť na kaplnku. Areál predstavuje akési kultúrno-spoločenské stredisko v ktorom sa ľudia stretávajú, hrajú hry, a spolu trávia čas v malebnej prírode. V borovicovom háji za obeliskom je množstvo ohnísk, lavičiek a hojdačiek visiacich zo stromov. Vtáčiky si svoje útočisko nachádzajú v drevených búdkach. Niekoľko ľudí si tu dokonca rozložilo stany a lesom sa šírila vôňa čerstvo opečených špekáčok.
Občerstviť sa môžete len necelý kilometer od kaplnky smerom na Harichovce v novootvorenej kaviarni „MK“ Maringotka Kaffe. Nachádza sa v tesnej blízkosti novovybudovaného cyklochodníka spájajúceho obce Iliašovce a Harichovce a povedú vás k nej smerové tabule. Pod kaplnkou by mala v blízkej dobe vyrásť aj prírodná lesná sauna.
Dopravná dostupnosť
Parkovanie ÁNO |
Autobusová zastávka ÁNO |
||
Vlaková zastávka NIE |
Celkové trvanie a dĺžka trasy Dĺžka trasy: 1,7 km |
Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.