fbpx
Serényiho cisterna

Ambasádori: Autom po Slovensku

Pozrieť si technickú pamiatku úctyhodných rozmerov uprostred Plešiveckej planiny na Gemeri? Aj takto môže vyzerať novoročná turistika! Serényiho cisterna je ďalším z miest, na ktorom davy turistov nečakajte. Cisterna sa už síce vyše 20 rokov nepoužíva, no voda v nej ešte stále dosahuje aspoň meter. Či už pešo alebo na bicykli, pripravte sa na dlhšiu túru s „výživným“ stúpaním :).

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

ÁNO, v obci

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Plešivecká planina je vápencová náhorná plošina národného parku Slovenský kras, ktorá prevyšuje okolitý terén približne o 400 metrov. Je slovenským unikátom a metaforicky sa prirovnáva k ementálu. Je totižto posiata hlbokými dierami, celkovo sa tu našlo asi 800 závrtov a 200 jaskýň a priepastí. V minulosti sa planina využívala na pasenie dobytka, čo ale sťažoval závažný problém – nedostatok vody. Riešením sa stala Serényiho cisterna, dnes málo známe, avšak jediné technické dielo svojho druhu na Slovensku.

K cisterne vedú značené turistické trasy z obcí Plešivec a Štítnik (po modrej), Slavec a Kružná (po žltej), a Rakovnica (po zelenej).

My sme si vybrali trasu z Plešivca. Je veľmi dobre prístupná osobnou aj hromadnou dopravou. Malé parkovisko, autobusová aj železničná zastávka sa nachádzajú na okraji obce, priamo pod planinou. Odtiaľ nás už vedie modrá značka, ktorá je zároveň aj cyklotrasou. Stúpame starou asfaltovou cestou úbočím planiny. Za chrbtami sa nám ovára pohľad do doliny a po 3,5 kilometri sa ocitáme na hrane planiny, kde asfaltová cesta prechádza do lesnej.

.1. úsek trasy – stúpanie asfaltovou cestou

Kráčame lesom, kde už stúpanie nie je tak náročné ako na začiatku. Míňame Ďulovú chatu a Horáreň Veľký vrch. Zvyšky rozbitej asfaltky strieda blato a kaluže sa ťahajú od jedného kraja chodníka po opačný (no, túru odporúčame absolvovať v suchom období). Z lesa onedlho vychádzame na Gemerskú lúku, odkiaľ to je do cieľa už iba posledný kilometer.

2. úsek trasy – lesná cesta
3. úsek trasy – lúkami na planine
Príchod k cisterne

Po ľavici v malom údolí badáme Serényiho cisternu a schádzame za ňou zo značenej trasy. Nie je náhoda že terén má tvar lievika, počas dažďov sa zbieha voda práve do tohto bodu. Cisterna je okrúhla betónová stavba s priemerom približne 15 metrov a hĺbkou 3,8 metra. Pôvodne mala byť z vápenca, nakoniec sa však uprednostnil betón ktorý vodu neprepúšťa. Nádrž dokáže zadržať až 960 tisíc litrov vody! V strede je stenou rozdelená na polovice, aby sa pri čistení nemusela vyprázdniť celá. Zrážková voda sa v nej zachytávala 14 otvormi rovnomerne rozmiestnenými po obvode, následne sa filtrovala štrkom, pieskom a aktívnym uhlím. Prefiltrovaná voda sa čerpala z nádrže do válovov dvoma vahadlovými studňami. Po vybudovaní napájala zhruba 1 600 kusov hovädzieho dobytka, koní a oviec.

Serényiho cisterna bola postavená v roku 1913 v dôsledku dlhodobého sucha na začiatku 20. storočia. Meno nesie po vtedajšom ministrovi poľnohospodárstva Rakúsko-Uhorska, Vojtechovi Serényim. Na mieste stála aj pamätná tabuľa, no v 70. rokoch ju zničili vandali. Cisterna plnila svoju funkciu do konca 20. storočia, posledné opravy sa na nej uskutočnili v roku 1995. V roku 2020 sa začalo diskutovať o jej obnove a vyhlásení za národnú kultúrnu pamiatku, no v súčasnosti ešte stále chátra. Veríme, že sa čoskoro dočká rekonštrukcie :).

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 8,4 km
Trvanie trasy: 2:55 h

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.