Dóm svätej Alžbety v Košiciach vo filme Svet bez konca
Film Svet bez konca režíroval Michael Caton-Jones podľa námetu Kena Folletta a scenára Johna Pielmeiera. Film vznikol v roku 2012 v koprodukcii Kanady, Nemecka a Veľkej Británie. V hlavných a vedľajších úlohách hrajú Ben Chaplin, Cynthia Nixon, Tom Cullen, Tom Weston-Jones, Oliver Jackson-Cohen, Charlotte Riley, Nora Waldstatten, Ruppert Evans a ďalší. Film sa odohráva aj v Dóme sv. Alžbety na Hlavnom námestí v Košiciach vo viacerých časových sekvenciách. V sedemnástej minúte druhej epizódy, v sedemnástej a dvadsiatej siedmej minúte tretej epizódy, v ôsmej a štyridsiatej piatej minúte štvrtej epizódy, sedemnástej minúte piatej epizódy a v ďalších.
Seriál Svet bez konca podľa námetu Kena Folletta sa odohráva 150 rokov po príbehu úspešnej série Piliere zeme. V mimoriadne neistom období počiatku štrnásteho storočia, na prahu Storočnej vojny, je Anglicko plné mocenských bojov v radoch šľachty aj cirkvi. Strach a všadeprítomná smrť pramení aj v popravách nepohodlných, zastaranosti medicínskych postupov, či v nepredvídateľnej politickej neistoty. Ani vojna medzi Francúzskom a Anglickom nie je na súčte útrap, ktoré decimujú ľud Anglicka, posledným bodom. Morová rana zabíja bez rozdielu postavenia, pohlavia či veku.
Seriál Svet bez konca sa odohráva v Anglicku po roku 1327 . Napriek tomu získal práve na Slovensku kľúčový filmovací priestor. Bol prvý, ktorý s filmovou kamerou zavítal do priestorov významnej pamiatky východoslovenskej metropoly a dokázal ju využiť hneď v niekoľkých scénach s rôznym obsadením a zastúpením aj slovenských komparzistov. Seriál využíval lokácie a kulisy postavené na Britských ostrovoch, v Rakúsku, v Maďarsku, ale nakrúcal aj na Bojnickom zámku. V Košiciach však získal unikátne priestory najbližšie sa približujúce obdobiu, do ktorého bol dej seriálu zasadený. Výstavbu nákladných a rozsiahlych kulís si tak filmári ušetrili využitím nádherných priestorov Dómu svätej Alžbety. Pre potreby filmovania boli odstránené koberce, elektronika a iné moderné prvky. Súčasný moderný oltár bol prekrytý filmovou kulisou oltára, ktorý pôsobil viac vhodne. Inak nebolo nutné v dóme ukrývať žiadne ďalšie prvky a objekty. Dóm svätej Alžbety predstavoval filmovú Kingsbridgeskú katedrálu. Svadobná scéna v nej otvára dej druhého dielu seriálu. Rozpoznateľné sú mnohé detaily vnútorného zdobenia, aj vitrážne okná. Nešťastie na drevenom moste a množstvo utopených a zranených tvoria záverečnú scénu druhého dielu. Tretí diel začína znášaním obetí nešťastia opäť do priestorov Dómu svätej Alžbety. V dvadsiatej šiestej minúte druhého dielu sa tu odohráva aj jedna zo seriálových svadieb. V štvrtom diele je chrám zaliaty slnečným svetlom, keď Godwyn (Rupert Evans) stojí v kazateľnici a káže veriacim. Taktiež máme možnosť vidieť aj chórovú časť chrámu a aj v ďalších scénach je opakovane svojou viditeľnosťou zdôraznená dôležitosť Dómu svätej Alžbety pre kanadsko-britsko-nemecký filmový štáb.
Autor textu: Tomáš Galierik
Dóm sv. Alžbety
Dominantou mesta je gotický Dóm sv. Alžbety, ktorý je najväčším kostolom na Slovensku a zároveň najvýchodnejšie ležiacou katedrálou západného typu v Európe. Stavba si zachovala množstvo pôvodných gotických prvkov a hodnotných umeleckých výtvorov, napríklad nádherný severný portál s tympanónom zobrazujúcim posledný súd. V interiéri kostola si osobitnú pozornosť zaslúži hlavný 4-krídlový oltár sv. Alžbety postavený v rokoch 1474 až 1477 s najväčším európskym súborom 48 gotických tabuľových malieb, či jediný celokovový oltár v Európe, ktorý bol údajne odliaty zo zbraní z 1. svetovej vojny. Okrem toho môžete obdivovať viaceré vzácne relikvie a reliéfy, prípadne využite ojedinelú možnosť – vyjsť po Kráľovskom schodisku, ktoré je jedno z piatich dvojitých točitých schodísk z obdobia gotiky v Európe.