fbpx
Košice: mesto kultúry

Olympijské mestá a Európske hlavné mestá kultúry (EHMK) majú podobný cieľ: vytvoriť dielo, ktoré prežije samotné podujatie. Zatiaľ čo olympijské mestá sa sústreďujú na športovcov, EHMK sa zameriavajú na umelcov, kultúrne zariadenia a kultúrno-spoločenské podujatia. Udelenie prestížneho titulu EHMK 2013 Košiciam urýchlilo vytvorenie novej kultúrnej infraštruktúry a projekt pridal ďalší rozmer k už aj tak bohatej ponuke mesta. Okrem iného ju obohatili budovy prestavané a prispôsobené ich novým funkciám.

Kulturpark, nové centrum kultúry na východe Slovenska

KULTURPARK

Kulturpark, bývalé kasárne rakúsko-uhorskej armády z 19. storočia, sa po rekonštrukcii ukončenej v roku 2012 stali viacúčelovým kultúrnym priestorom. Múry okolo kasární zbúrali, čím vznikol otvorený mestský priestor na podujatia; tie sa však väčšinou musia skončiť do 22.00, aby nerušili obyvateľov v blízkom okolí. História hrala rolu aj pri pomenovaní 22 objektov Kulturparku. Ich jednotlivé názvy sú heslami používanými pri hláskovaní vo vojenskej abecede. Najväčšia budova, Alfa, je srdcom areálu. V jej sálach a galérii sa konajú koncerty, výstavy, prednášky a iné spoločenské podujatia. Bývalý sklad nesie meno Bravo, je natretý na bielo a tým núka silné kontrastné prostredie pre práce rezidenčných výtvarníkov. Čierno-biela architektúra so sivými prvkami bola premyslene navrhnutá tak, aby nekonkurovala umeniu a povzbudzovala umelcov vniesť do nej farbu.

Deťom je určená budova Charlie so Steel Parkom, spoločným projektom U.S. Steel Košice, Technickej univerzity Košice, Univerzity P. J. Šafárika a Slovenskej akadémie vied. Výstava ponúka vyše 50 exponátov, ktoré rozprávajú dejiny ocele v interaktívnom prostredí prijateľnom pre deti.

„Ľudia sú zvedaví na nový priestor,“ hovorí Adela Mižíková, mediálna konzultantka projektu a dodáva, že práve samotný priestor robí projektu reklamu. A niet divu – zvonku i zvnútra sa nájde čosi zaujímavé aj pre tých najľahostajnejších. Popri troch spomínaných budovách sa ostatné menšie pavilóny dajú rozdeliť na dva typy: presklenné, kde vidno dovnútra a pavilóny so zrkadlovou fasádou. Sú tu aj drevené pódiá pripomínajúce Speakers’ Corner (rečnícky kútik) v londýnskom Hyde Parku, kam sa ľudia môžu postaviť a spievať, hrať alebo debatovať. Pri verejne organizovaných podujatiach sú pódiá ozvučené.

HALA UMENIA

Ďalší výstavný priestor prerobený z budovy s pôvodne iným účelom, s úzkym prepojením na Kulturpark, je Hala umenia (Kunsthalle), pôvodne stará mestská plaváreň postavená v rokoch 1957 – 1962 a zatvorená v roku 1992. Budova v slohu neskorej moderny bola znovuotvorená v roku 2013 ako priestor na výstavy, konferencie a koncerty. Bývalý bazén je tiež výstavným priestorom. Ak si to vyžaduje predstava vystavovateľov, môže byť napustený vodou do výšky 25 cm.

Kunsthalle predstavuje návštevníkom diela moderného umenia

SPOTS

Jedným z najinovatívnejších projektov spojených s EHMK bola premena zastaraných výmenníkov tepla (SPOTs) na kultúrne centrá pre obyvateľov na sídliskách. Hlavný zámer je, aby si sami obyvatelia, za pomoci tímov SPOTs, prisvojili tieto miesta a prišli s vlastnými nápadmi na kultúrne využitie. Každý výmenník má svoju hlavnú tému: jeden hudbu a hudobné workshopy, ďalší výstavu zbierok rôznych predmetov patriacich obyvateľom. Dvojmesačník Pulz informuje o najnovších projektoch.

„Radi by sme podporili múdrych a zaujímavých ľudí a spustili niečo nové,“ povedala Blanka Berkyová, riaditeľka projektu SPOTs. „Prostredníctvom umenia ukazujeme ľuďom, že môžu zmeniť veľa vecí.“

Výmenník Važecká s lezeckou stenou

SÁNDOR MÁRAI

Milovníkov literatúry zaujme pamätná izba Sándora Máraia (1900-1989), najznámejšieho románopisca narodeného v Košiciach. Máraiho diela majú silné autobiografické črty vrátane obrazu mesta jeho detstva. Počas svojej návštevy Košíc povedal Otto von Habsburg, syn posledného rakúsko-uhorského panovníka, že toto mesto pozná vďaka Máraiho knihám.

Návštevníci si môžu pozrieť 50-minútový dokument o jeho živote, ako aj nábytok, obrazy a predmety z jeho života. Neďaleko na Mäsiarskej ulici stojí socha Máraia od Pétera Gáspára. Zobrazujespisovateľa sediaceho oproti prázdnej stoličke, ktorá človeka vyzýva, aby si sadol a imaginárne sa porozprával so známym autorom.

Sándor Márai

MÚZEÁ A GALÉRIE

Hoci prílev z eurofondov premenil časť starších budov v Košiciach na trendovejšie kultúrne centrá, v meste je množstvo múzeí a galérií, ktoré sú súčasťou kultúrnej scény už z čias pred jeho vyhlásením za EHMK.

Jazdecká medaila kráľa Ferdinanda (1541) je súčasťou Košického zlatého pokladu

Známy Košický zlatý poklad, ktorý sa vrátil do mesta v septembri 2013 po päťročnom putovaní, je opäť vystavený vo Východoslovenskom múzeu a patrí k expozíciám, ktoré treba vidieť. Objavenie 2 920 zlatých mincí, troch medailí, renesančnej reťaze a medenej schránky bolo jedným z najväčších nálezov mincí v dejinách Európy.

Ďalším príkladom kultúrneho života v meste je dvojposchodové Löfflerovo múzeum, ktoré bolo založené v roku 1993. Toto malé, komorné múzeum vyvoláva dojem, akoby návštevník prišiel k niekomu domov. Vojtech Löffler (1906 – 1990) bol miestny sochár a so ženou darovali jeho diela aj zbierky mestu. K stálym exponátom patria jeho sochy a memorabílie, ako aj zbierka autoportrétov Löfflerových priateľov, ktorí boli významnými košickými umelcami 20. storočia. Pre Löfflera, ktorý sa neuspokojil s vystavovaním len vlastných diel a zbierok, bolo dôležité pomáhať mladým umelcom. Prízemie múzea im poskytuje ateliérový priestor na tvorbu a miesto na vystavovanie prác.

Najväčšiou galériou v meste je Východoslovenská galéria so 6 400 umeleckými dielami, ktorá sa špecializuje na východoslovenské umenie 19. až 20. storočia a zároveň poskytuje prehľad o slovenskom umení minulého storočia.

Fanúšikom vedy sa bude páčiť Slovenské technické múzeum, zamerané na dejiny hutníctva, strojárstva, zememeračstva a kartografie. Planetárium a teleskop vystavené na najvyššom poschodí poskytujú zábavu nielen pre deti, rovnako ako miestnosť s interaktívnymi fyzikálnymi pokusmi.

Milovníci zážitkov pod šírym nebom by mali navštíviť Múzeum letectva, ktoré je súčasťou Slovenského technického múzea. Na pozemku košického letiska sú v hangároch vystavené historické lietadlá z celého sveta a múzeum vzniklo do značnej miery z iniciatívy bývalého slovenského prezidenta Rudolfa Schustera. Ešte ako prezident žiadal Schuster hlavy štátov, ktoré navštívil, aby mu darovali staré lietadlo. Jeho podpora múzea zjavne stále trvá, keďže od maďarského premiéra Viktora Orbána práve nedávno dostal k 80. narodeninám dopravné lietadlo 11-18 sovietskej výroby. V poslednom hangári je aj zbierka historických vozidiel.

A napokon, hoci nemá na Múzeum Madame Tussauds, v 45 metrov vysokej Urbanovej veži sídli najväčšie múzeum voskových figurín na Slovensku, so štyrmi poschodiami svetoznámych historických postáv pôvodom z východného Slovenska. Sv. Urban je patrónom vinárov a veža stojí hneď vedľa gotického Dómu sv. Alžbety.