fbpx
Sninský kameň

Ambasádori Kraja sveta: Na cestách s Nikou

Naše kroky počas prvých, teplotou takmer letných dní, smerovali opäť do prírody! Vybrali sme sa do jednej z najnavštevovanejších lokalít sopečného pohoria Vihorlat, kde sa na samom vrchole nachádza skala, ktorej konečnú podobu vymodeloval mráz a voda. Poďte s nami na Sninský kameň jednou z najobľúbenejších trás, kde východiskovým bodom je Morské oko. 

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

STREDNÁ

 

Trasa, ktorú sme si zvolili my, viedla cez Remetské Hámre, Krivec, Morské oko, Sedlo Tri table, Sninský kameň a celkový výstup s prevýšením 440 metrov nám trval približne dve hodiny. V úvode trasy sme sledovali modrú turistickú značku a v závere červenú. 

V úvode celej trasy ide skôr o nenáročnú prechádzku po rovinatom teréne, no v jej závere budete musieť o niečo viac zabrať a čaká vás “stupák”. O miestnych lesných spoločenstvách, rastlinstve a živočíšstve sa dozviete z náučného chodníka, ktorý má niekoľko okruhov a jeho celková dĺžka je 16 kilometrov, na ktorej sa nachádza desať zastávok. 

Po necelej hodine chôdze, sme na trase našli miesto, kde si vieme komfortne oddýchnuť a načerpať silu na ďalšiu časť cesty. K dispozícii sú lavičky v krásnom prostredí, na ktorých je možné pochutnať si na vlastnom občerstvení. Nájdete tu ale aj priestor, určený na opekanie. 

Ako sme varovali v úvode, spočiatku jednoduchá trasa sa po nejakom čase zmení na prudké stúpanie. Po necelých dvoch hodinách chôdze sme takmer na mieste, no od cieľového bodu nás ešte delí rebrík. 

A už si konečne môžeme vychutnávať panoramatické výhľady! Za priaznivého počasia ponúka skalnatá plošina vynikajúci panoramatický výhľad na mesto Snina, Vihorlatské vrchy, Národný park Poloniny, Bukovské vrchy, Slanské vrchy a Morské oko. 

Zaujímavosťou, ktorú by som spomenula je, že Sninský kameň patrí do najvyššieho 5. stupňa ochrany. Nachádza sa tu Vihorlatský prales, ktorý bol zapísaný do svetového dedičstva UNESCO v roku 2007. 

Po chvíli krásnych výhľadov a načerpaní síl, sme sa vybrali naspäť. Zvolili sme si tú istú trasu, akou sme išli hore, pretože sme sa chceli zastaviť pri Kaštieliku pri Morskom oku. Kaštielik Morské oko patrí k najkrajšie situovaným lesníckym objektom na Slovensku. Bol vybudovaný v roku 1924 z podnetu grófky Gladys Vanderbilt-Széchenyi na brehu Morského oka, ako miesto pre oddych. Zaujímavosťou je, že dôvodom výstavby kaštielika bola choroba jej dcéry, ktorá sa tu liečila. 

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko v lokalite Morské oko, Krivec. Nad obcou Zemplínske Hámre zrekonštruované parkovisko pri Kameňolome, spolu s informačným centrom. Najbližšia autobusová zastávka Zemplínske Hámre, kameňolom. Najbližšia železničná stanica Snina.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE
(Zobraziť na mape)

   

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @nacestachsnikou.