A város mint képtár
Street art
Košice prinášajú pohľad na súčasné umenie v exteriéroch mesta. Nazrite na východe republiky na otvorenú expozíciu – Galériu v meste, kde mural, grafity, reklamná typografia je DIELOM a obyvateľ mesta, jeho návštevník, zas konzumentom. Staňte sa návštevníkom mestskej open air galérie bez vstupenky a červeného koberca. Pozorujte, ako sa tvoria expozície vo verejnom priestore.
Mural
Hoc takéto umenie sa vníma ako nové, pravdou je, že existuje od nepamäti. Stačí si pripomenúť jaskynné maľby v španielskej Altamire alebo francúzskej jaskyni Lascaux, či odkazy pre politikov na stenách obydlí v Ríme, nedávno objavené termopólio v Pompejách s kreslenou ponukou vtedajšieho streed foodového stánku alebo renesančné sgrafitá v Taliansku – ako typické dekoratívne slohové prvky, ktoré sa vyskytujú na fasádach budov a neskôr aj v interiéroch.
Mural a grafity oživujú ponuré sivé fasády sídliskových panelákov, osviežujú ošumelé kúty centra, rozveseľujú nudné pasáže. Umenie v meste je tiež výpoveďou reflektujúcou sociálno-spoločenské dianie, vývoj, problematiku doby, nostalgiu, sen, únik. Povznáša, rozosmieva, kladie otázku, ponúka odpoveď i ponára do filozofie.
Street Art Communication je nepoddajný zhluk mestských dobrodruhov, ktorí v roku 2008 uverili, že mesto je priestor, ktorý sa zväčšuje alebo zmenšuje priamo úmerne s pocitom hrdosti naň. Od roku 2011 SAC kurateluje najväčšiu mestskú muralistickú galériu na Slovensku – OMG – Otvorená mestská galéria – je to výstavný priestor na fasádach obytných domov. Galériu tvoria monumentálne maľby od velikánov súčasného svetového muralizmu. Vystavené diela sa rozprestierajú naprieč mestom Košice. V súčasnosti je bod SAC v databáze Tabačky Kulturfabrik na Gorkého 2 v Košiciach.
OMG (Open Mural Gallery) map: https://sacsac.org/
Pozrite si 12 grafitov v Košiciach za jeden deň: https://www.invisiblemag.sk/12-muralov-za-jeden-den-v-kosiciach/
Santiago – zberateľ zahodených slov
Pouličný umelec podpisovaný lodičkou, parníkom alebo menom Santiago. Košické fasády a plochy okolo frekventovaných chodníkov poňal ako prázdne strany knihy, kde píše svoje príbehy. Minimalisticky, vetou či dvoma. Autenticky reflektuje a špecificky zachytáva spoločenskú náladu mesta, venuje sa láske a veselým banalitám. Nevyhýba sa vážnym filozofickým témam, ktoré charakteristicky zachytáva v jednoduchých bonmotoch. Či ide o umenie alebo vandalizmus rozhoduje aj to, že množstvo zo Santiagových nápisov v Košiciach nebolo zatretých. Považuje ich teda verejnosť za vtipné a hlboké myšlienky? Všimnite si tancujúce písmenka.
Santiago
Srdce je len sval
Tebe stačí že som a ja to bez Teba neviem
Anjeli klamú…majú to v popise práce
Zašlite výhražnú sms na č. 1166
Tak jak bezdomovci bez nádeje?
Láska je tiež infekčná
Časom sme mäkkí na tvrdenia. A zem je plávajúca doska (asi).
Facebook: https://www.facebook.com/Santiago-zberate%C4%BE-zahoden%C3%BDch-slov-315877157191/
Reklamná typografia
Z pohľadu vizuálnej kultúry mesta tvorí tento priestor široké spektrum elementov, z ktorých špecifickým a úmyselne neprehliadnuteľným je reklamná typografia. Práve kvôli osobnému vzťahu autorov Sama Čarnokého a Rada Sinčáka k verejnému priestoru a písmu vznikla publikácia NEÓNA – typografický šlabikár, ktorý mapuje výskyt nostalgických reklám a ich pozostatkov, retro nápisov, ale i reklamného smogu v 26 východoslovenských mestách. Aj v Košiciach. Zvláštnou kapitolou je neónová reklama, ktorá od svojej premiéry na Expe v Paríži v roku 1912 prešla príznačným vývojom, no z jej veľkolepého efektu, ktorý mestám pridáva atmosféru sa tešíme dodnes, hoc v podobe šetrných LED reklám.
https://www.facebook.com/knihaNEONa/?ref=page_internal
Reklamná typografia:
Kuchynské potreby (Alžbetina ulica)
Papier (Mlynská ulica)
Maratón (Námestie Maratónu mieru)
Pozostatky po Mladosti (Hlavná ul.)
Merkúr (B. Nemcovej)
Kino ÚSMEV MAPA