Tévedj el a régiókban
Neskrotený východ
Aj Východné Slovensko má svoj východ. Približne 100 km cestami prvej a druhej triedy. Nenájdete tam honosné hotelové satelity na úpätí Vihorlatského pohoria v tesnej blízkosti bukového pralesu Karpát (UNESCO), pretože je to miesto, kde návštevník prichádza nie len do turistickej destinácie, ale hlavne na návštevu k ľuďom.
Cestovný ruch tu ešte nestihol vtlačiť pečať masovosti. Ale je tu ústretovosť, priamosť, pohostinnosť a veselý temperament miestnych. Bez koštovky domácej a piatej kapurkovej vás z dvora nepustia. Objavte tento nedotknutý, recenziami nepočmáraný, úžasný kraj sveta. Dzivosc (divokosť) jeho prírody, “šaľenu“ náturu (temperamentnú povahu), pretrvávajúce tradície, silné historické príbehy, jemnú mystiku a tradičnú zemplínsku kuchyňu.
Vihorlatský prales
Územie vo Vihorlatských vrchoch, ktoré je spolu s ďalšími troma pralesmi na východnom Slovensku, s ďalšími šiestimi na Ukrajine a piatimi starými lesmi v Nemecku súčasťou jediného zápisu na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO – Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka. Pripravte si teda turistické topánky a konečne vyrazte! Buďte bez obáv, nečaká vás žiadna úmorná túra do vyčerpania. Vaším cieľom je len vstupná brána do pralesa – Morské oko – tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku. A to v spoločnosti super sprievodcu, ktorý na vaše otázky zodpovie rýchlejšie a presnejšie ako Google. Navštívte jeden zo slovenských pralesov, objavte silu viac ako 240 bukov, spoznajte les v jeho najprirodzenejšej nedotknutej podobe. Prales obývajú aj pozoruhodné živočíchy – salamandra škvrnitá, fúzač alpský i slizniak karpatský. Ak by sa vám málilo, môžete sa tam vrátiť a vyšliapnuť si na vyhliadkový Sninský kameň. Alebo zdolať samotný vrch Vihorlat.
Drevený kostolík v Ruskej Bystrej
V nádhernom prostredí lesov, v obci Ruská Bystrá, sa nachádza najvýchodnejší zástupca spomedzi všetkých slovenských drevených kostolíkov zapísaných k UNESCO pamiatkam – Gréckokatolícky Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša. Kostol bol postavený v roku 1730. Týči sa na vyvýšenine uprostred obce a farebne vyniká na zelenom pozadí okolitých mohutných stromov. Interiéru dominuje päťradový barokový ikonostas. Ikonostas je srdcom každého chrámu východného obradu a tvorí architektonicko-sakrálny predel medzi svätyňou (priestorom pre Boha) a loďou (priestorom pre veriacich). Očarí vás vzácny ikonostas, ktorý presahuje netradične aj na bočné steny a strop chrámu. Vo svätyni sa nachádza vzácna ikona Ukrižovania.
Beňatinské jazero
Pripomína svojou farbou slávne Plitvické jazerá. V obci Beňatina v okrese Sobrance je ukrytá nádherná prírodná pamiatka – tyrkysové jazierko v bývalom lome. Populárny je pohľad na travertínovú stenu, na ktorej akoby bola znázornená veľryba. Ide vraj o odtlačok pradávneho tvora. Alebo len o hru farieb vo vrstvách horniny? To už nechávame na vaše posúdenie. Jazierko pri Beňatine je čoraz viac navštevované, určite by teda nemalo chýbať ani vo vašej turistickej zbierke. Jeho okolie ste mohli vidieť aj v exteriérových záberoch vo filme Čiara. Odvtedy tam pribudli lávky a v najbližšej sezóne sa tam plánuje inštalácia adrenalínového zipline.