fbpx

Železničná stanica Košice vo filme Babie leto

Film režíroval Gejza Dezorz podľa vlastného scenára. Film vznikol v roku 2013 v slovenskej produkcii. V hlavných a vedľajších úlohách hrajú Alexander Bárta, Jevgenij Libezňuk, Peter Nádasdi, Igor Krempaský, Agi Gubíková, Jaroslav Mottl, Rastislav Rogel, Aladár Slepčík a ďalší. Film sa odohráva aj na Staničnom námestí v Košiciach vo viacerých časových sekvenciách, v ôsmej, štyridsiatej druhej a osemdesiatej štvrtej minúte.

Slovenský triler Babie leto je príbehom Mira (Alexander Bárta), známejšieho v bývalých kruhoch pod menom Biely. Po desiatich rokoch sa vracia z Leopoldova do mesta, kde žil a v minulosti niečo znamenal. O jeho prepustení z výkonu trestu si košická mafia dáva medzi sebou vedieť, ale nikto zatiaľ s istotou netuší, či sa zmráka na horšie časy. Desať rokov v base ho pripravilo o česť, časť vlastného života, ale tiež o rodinu. Vracia sa do Košíc zdanlivo za novým začiatkom. V skutočnosti je však odhodlaný pomstiť sa konkrétnym ľuďom za všetko, čo stratil. Postupne navštevuje svojich starých známych a páli za sebou viacero mostov o ktorých vie, že už po nich nikdy kráčať nebude.

Prvý výrazne košický film, ktorý sa priznáva k mestu, konkrétnym miestam a ako košický sa aj identifikuje, pochádza od režiséra a košického rodáka Gejzu Dezorza. Hlavnú úlohu, postavu Bieleho stvárňuje rovnako rodený Košičan, divadelný, filmový a seriálový herec Alexander Bárta. Film z prostredia mafie a zločinu nevynecháva košické reálie, jeho rozpoznávacie prvky, symboly aj známe miesta. Pri mnohých scénach je Košičanom jasné, o aké filmovacie lokality ide a film nijako nezaostáva ani v miestnom nárečí. Železničná stanica a jej priestory sú prvým košickým miestom, ktoré môžeme vo filme rozpoznať. Biely vychádza z vlaku v hlavnej hale stanice a pokračuje na priestranstvo pred stanicou, kde ho stretáva čakajúci Lučkay (Igor Krempaský). V polovici filmu sa znova dej vracia do hlavnej budovy železničnej stanice a na priestranstvo pred ňou. Film sa taktiež nakrúcal na ďalších lokalitách v širšom centre Košíc.

Autor textu: Tomáš Galierik

Železničná stanica Košice, Košice
térkép