Serényiho cisterna
Plešivecká planina je vápencová náhorná plošina národného parku Slovenský kras, ktorá prevyšuje okolitý terén približne o 400 metrov. Je slovenským unikátom a metaforicky sa prirovnáva k ementálu. Je totižto posiata hlbokými dierami, celkovo sa tu našlo asi 800 závrtov a 200 jaskýň a priepastí. V minulosti sa planina využívala na pasenie dobytka, čo ale sťažoval závažný problém – nedostatok vody. Riešením sa stala Serényiho cisterna, dnes málo známe, avšak jediné technické dielo svojho druhu na Slovensku.
K cisterne vedú značené turistické trasy z obcí Plešivec a Štítnik (po modrej), Slavec a Kružná (po žltej), a Rakovnica (po zelenej).
Cisterna je okrúhla betónová stavba s priemerom približne 15 metrov a hĺbkou 3,8 metra. Pôvodne mala byť z vápenca, nakoniec sa však uprednostnil betón ktorý vodu neprepúšťa. Nádrž dokáže zadržať až 960 tisíc litrov vody! V strede je stenou rozdelená na polovice, aby sa pri čistení nemusela vyprázdniť celá. Zrážková voda sa v nej zachytávala 14 otvormi rovnomerne rozmiestnenými po obvode, následne sa filtrovala štrkom, pieskom a aktívnym uhlím. Prefiltrovaná voda sa čerpala z nádrže do válovov dvoma vahadlovými studňami. Po vybudovaní napájala zhruba 1 600 kusov hovädzieho dobytka, koní a oviec.
Serényiho cisterna bola postavená v roku 1913 v dôsledku dlhodobého sucha na začiatku 20. storočia. Meno nesie po vtedajšom ministrovi poľnohospodárstva Rakúsko-Uhorska, Vojtechovi Serényim. Na mieste stála aj pamätná tabuľa, no v 70. rokoch ju zničili vandali. Cisterna plnila svoju funkciu do konca 20. storočia, posledné opravy sa na nej uskutočnili v roku 1995. V roku 2020 sa začalo diskutovať o jej obnove a vyhlásení za národnú kultúrnu pamiatku, no v súčasnosti ešte stále chátra. Veríme, že sa čoskoro dočká rekonštrukcie.