Palcmanská Maša
Kde inde ako v raji môžete očakávať blaženosť a opojnú slasť?! K dispozícii je tu všetko, čo potrebujete: príjemné zimné slnečné lúče – ani pálivé ani zubaté –, terapeuticky pôsobiaci svieži vzduch s arómou borovíc, bukov a jedlí, jemný vánok vo vlasoch, pokojný hibernačný žblnkot vĺn čistučkej Palcmanskej Maše alebo – pri väčších mrazoch – zrkadlový odlesk blankytnej oblohy a nebeskej „snehovej cukrovej vaty“ na ľadovej škrupine hladiny.
Korčuľovanie
Korčuľovanie na poriadne veľkej korčuliarskej ploche na Palcmanskej Maši by vám teda závidel aj sám Jevgenij Pľjučšenko! Krásne scenérie, majestátne stromy, vďaka ktorým sa nadýchate voňavej atmosféry! Je to zároveň najväčšia vodná plocha v Slovenskom raji. Pre turistov má veľmi dobrú polohu, pretože je pri obci, ktorá je významným strediskom cestovného ruchu južnej časti Slovenského raja. Obrovská zamrznutá vodná nádrž Palcmanská Maša láka korčuliarov i ľudí na prechádzky.
Otužovanie
Čo tak schladiť sa v Palcmanskej Maši – najstudenšej a najvyššie položenej vodnej nádrži na Slovensku (takmer 800 m. n. m.), až celkom na kraji sveta, tu, priamo v Raji! Voda v Palcmanskej Maši je osviežujúca a nádherne čistá. To preto, lebo rieka Hnilec, ktorá napája vodnú nádrž, pramení len niekoľko kilometrov odtiaľ na úpätí Kráľovej hole a do priehrady sa plazí panenskou prírodou. A viete si potom predstaviť tú rozprávkovo priehľadnú ľadovú škrupinu, cez ktorú v zime vidieť Maši až do duše? Tak už teraz len čapicu na hlavu, neoprénové papučky na nohy, všetko ostatné okrem plaviek dolu a šup až po krk do vody! A ak náhodou vonku práve mrzne, až tak treští, a k vode sa musíte „prepracovať”, nenechajte sa odradiť! Naopak, pochlapte sa a vysekajte si ešte predtým svoje vlastné „kúpalisko“ do ľadu. Tie endorfíny, čo vás potom zaplavia pocitom víťazstva, keď po pár minútach vyjdete z vody von, stoja za to!
Turistika v okolí
Najväčšia vodná nádrž Slovenského Raja a zároveň najchladnejšia vodná nádrž Slovenska sa nachádza pri obci Dedinky v idylickej Hnileckej doline. Lemujú ju rozprávkovo pôsobiace strmé vápencové zrázy Geráv. Viete si predstaviť malebnejšie miesto na zimnú turistiku? Bez ohľadu na váš vek, kondičku a športové skúsenosti je prechádzka rajom ideálnou aktivitou! O hlave nehovoriac! Všetko toxické „smetie”, stres a starosti sú z nej zrazu preč a nahradia ich pozitívne myšlienky, inšpirácia a nová energia! Z Dobšinského kopca je nádherný výhľad, pre ktorý sa oplatí aj turistika v okolí. Dĺžka chodníka je necelých 5 km a obsahuje 5 zastávok. Je to nenáročná až stredne náročná trasa, počas ktorej sa prenesiete napríklad do 15. storočia, kedy boli na území Dobšinej pri rieke Hnilec hámre s malými osadami. Osada Dobšinská maša vznikla pri "slovenskej peci" počas povstania Františka II. Rákocziho /1708-1711/, ktorý tu dal postaviť delovú lejáreň. Po povstaní zanikla, ale neskôr bola obnovená pri postavenej peci s vykúvacím hámrom. V blízkej obci Stratená odporúčame navštíviť aj náučný chodník Stratenský kaňon, ktorý je v celej svojej dĺžke bezbariérový. Taktiež je tu neznáma a nepoznaná Stratenská tiesňava, cez ktorú vedie turistický chodník. Tu sa nachádza niekoľko mostíkov a rebríkov. Asi 10 km od priehrady Palcmanská Maša stojí samozrejme za návštevu svetoznáma Dobšinská ľadová jaskyňa, v jej blízkom okolí aj jazda na koni.