fbpx

Hrnčiar a keramikár Igor Macák, Ulička remesiel, Košice

Ten, kto to vyskúša, spozná, ako sa krúti život. Hrnčiarsky kruh totiž dáva dobrý príklad, že život neustále plynie a na nás záleží, ako ho dokážeme vyformovať – či do krásneho džbánku, alebo do neforemnej masy. Všetko záleží od našej trpezlivosti, snahy, odhodlania, zručnosti. Koľko džbánov, tanierov, misiek, hrnčekov a iných výrobkov vytočil na svojom hrnčiarskom kruhu Igor Macák? Asi sa to nedá zrátať. Pritom by sme mali pripočítať aj kúsky, ktoré vznikli pod rukami jeho učňov – malých detí, mladých i starších záujemcov, ktorým ochotne na kurzoch, tvorivých dielňach, prezentačných podujatiach a remeselníckych trhoch donekonečna vysvetľuje, ako treba hlinu chytiť do rúk, uložiť, vyvážiť na kruhu a tvarovať, vdychovať jej dušu.

Vo svojej dielni v Uličke remesiel na Hrnčiarskej ulici v Košiciach spolu s manželkou Ivetou, ktorá keramiku dekoruje, ponúkajú štýlovú keramiku – s tvarmi a vzormi tradičnými, ale aj modernými, osobitými a originálnymi. Macákovci majú svojský rukopis, ktorý obdivovatelia výrobkov z hliny dobre poznajú. Keď sa na tradičných remeselníckych podujatiach prejdete pomedzi stánky, prácu tých najlepších tvorcov odlíšite bezpečne. Igor Macák medzi nich jednoznačne patrí. Inšpirovaný ľudovou tvorivosťou vyrába originály, ktoré potešia krásou, ale zároveň naplnia účel na ktorý slúžia.

Práca s tvarovaním hliny na hrnčiarskom kruhu je len začiatok. Po nej výrobky schnú, vypaľujú sa v elektrickej vypaľovacej peci pri teplote cez tisíc stupňov a pozvoľna chladnú. Neskôr sa na ne nanáša glazúra, opäť sa vypaľujú a opäť chladnú. Skúsený remeselník vie, aké odtiene by mali mať výrobky po vypaľovaní, no až realita ukáže skutočné farby. Igor Macák rád mieša a kombinuje, Iveta Macáková pridáva jedinečné výtvarné stvárnenie. Poctivá ručná práca si vyžaduje čas a nie je lacná. Výrobky z hrnčiarskej dielne Macákovcov sú však originálne a jedinečné.

Ručná výroba keramiky z hliny má začiatky ešte v neolite. Hrnčiarstvo sa ako remeslo osamostatnilo v 12.-13. storočí, súviselo to so začatím používania rýchlo rotujúceho kruhu. Na našom území je prvý raz písomne doložené v roku 1416. Prvý cech hrnčiarov vznikol v Bardejove v roku 1475, ďalšie v 16. storočí (aj Spišské Podhradie, Kežmarok, Košice) a v 19. storočí boli hrnčiarske dielne na celom území Slovenska. Súviselo to s potrebami vidieckych domácností, pre ktoré hrnčiari vyrábali rozličné druhy riadu. Proces výroby keramiky tvorilo kopanie hliny, jej spracovanie, tvarovanie keramiky, prípadne tvorba plastickej výzdoby, sušenie a vypaľovanie keramiky, striedajúce sa s úpravou jej povrchu polievaním a maľovaním. Hrnčiari pracovali najmä v zime, v lete putovali s riadom po trhoch a jarmokoch.

Informácie nájdete na
https://hrnciarstvomacaks.com/

Hrnčiarska ulica 19, Košice
térkép
kapcsolat
telefon
+421 904 322 016