fbpx

Čanianske jazerá

V okolí Čane vznikli vďaka ťaženiu štrku, ktoré sa začalo v roku 1854, štyri štrkové jazerá. Dnes sa štrk ťaží už iba v jednom z nich, ostatné sa využívajú na rekreáciu. Najznámejšie je jazero domácimi zvané „Tajvan“, ktoré má ako jediné zo všetkých okolitých jazier vybudovanú infraštruktúru pre príjem turistov. Nachádza sa tam kemp, ihriská, bufety a chatky.

Obec Čaňa je veľmi stará usadlosť ležiaca v južnej časti Košickej kotliny na pravom brehu rieky Hornád. Nachádza sa 15 kilometrov juhovýchodne od Košíc. Obec je situovaná v rovinnej oblasti Abova.

Pozývame vás na pobrežie menších štrkových pláží a rozsiahlej chatovej oblasti. Na jazere zvanom Geča ešte prebieha aktívna ťažba štrku a tak je tu kúpanie možné iba na vlastnú zodpovednosť. Ale je jedným z tých teplejších jazier na Slovensku. Tejto pridanej hodnote obce sa nepochybne tešil aj známy slovenský básnik Pavol Horov, ktorý v Čani kedysi pôsobil ako učiteľ. Meno obce a teda aj lokality Čanianske jazerá, pochádza od prvého vlastníka obce - rodu Csányiovcov. Zaujímavosťou je, že práve miestni veľmoži tu v 12. storočí zachránili život kráľovi Belovi IV. Keď sa kráľ pri rieke Slanej akoby zázrakom zachránil aj s družinou a utekal z bojiska, práve veľmoži z dedín Košickej kotliny mu pomohli ujsť a bezpečne ho previedli z mongolských obkľúčení. Dobre vyzbrojeným Mongolom odolal práve kláštor v Čani, do ktorého sa ukryli aj miestni obyvatelia.

V okolí Čane je po oddychu na Tajvane aj veľa turistických možností , vyhľadávaný je Archeologický skanzen v Nižnej myšli, Skárošská vyhliadka či kaštieľ a kúria v Krásnej nad Hornádom.

obec Čaňa
térkép