A vadászfalvi cethal (Beňatinská veľryba)
Lom pri obci Beňatina slúžil na ťažbu vápenca približne štyri desaťročia. Po revolúcii, začiatkom 90. rokov 20. storočia, tu ťažbu zastavili, keďže záujem o vápenec - z dôvodu zastavenia výstavby v okolí - upadol. Po ukončení ťažby sa následne na povrch vytlačila spodná voda, ktorá vytvorila krásnu prírodnú scenériu, často prirovnávanú k ikonickým Plitvickým jazerám v Chorvátsku. Pôvabné tyrkysové sfarbenie vody v Beňatinskom lome zapríčiňuje neustály prítok a odtok vody pomedzi farbistý vápenec.
Toto romantické miesto sa postupom času stalo vyhľadávanou lokalitou turistov i rekreantov. Kúpanie v jazierku je na vlastnú zodpovednosť, no keďže hĺbka vody v strede jazierka je až 8 metrov, mali by ste pred vstupom do vody zvážiť svoje plavecké schopnosti.
Lom sa nachádza v polovici cesty na trase Beňatina - Inovce, na pravej strane. Obec Beňatina patrí do okresu Sobrance, ktorého východná hranica okresu je zároveň slovensko-ukrajinskou hranicou.
S Beňatinským lomom sa spája aj legenda o Beňatinskej veľrybe. Jej silueta sa zjavila na južnej stene lomu údajne po poslednom odstrele. Asi 5-metrová prírodná kresba v skalnom profile pripomína telo a chvost veľryby. Či ide v tomto prípade len o vtipnú hru prírody, alebo lom skutočne ukrýva prehistorický poklad, sa doposiaľ nepodarilo hodnoverne preukázať. Ľudská predstavivosť však urobila svoje a aj preto niektorí nazývajú tento zatopený lom Beňatinská veľryba.
Pokračovaním v ceste do obce Inovce, môžete navštíviť národnú kultúrnu pamiatku, ktorá sa v obci nachádza, a to gréckokatolícky drevený Chrám sv. Archanjela Michala. Ide o trojdielnu zrubovú stavbu, ktorá je prikrytá valbovou šindľovou strechou s dvomi vežičkami.