Ambasádori: Autom po Slovensku
V okrese Michalovce, v strede obce Drahňov, stojí kaštieľ Lónyayovcov spolu s ďalšími troma kultúrnymi pamiatkami. Schátrané steny kaštieľa a povestný príbeh zamilovanej dvojice v nás budili dojem, že ideme na urbex. Budove už ale obec našla iné využitie…
Najstaršia písomná zmienka o obci Drahňov pochádza už z roku 1262. V 15. storočí mal Drahňov štatút malého mestečka, o čom svedčí aj to, že sa tu vyberalo mýto. Mestečko však na prelome 17. a 18. storočia takmer úplne zaniklo. Na nohy sa mu opäť podarilo postaviť aj napriek tomu, že ho v tom čase tvorilo len 9 meštianskych domov. Dnes je z 1500 obyvateľov obce 1200 rómskeho pôvodu. Ako hovoria, nič im tu nechýba, a jeden manželský pár si dokonca otvoril potraviny na južnom konci obce.
V obci Drahňov sú evidované 4 kultúrne pamiatky: kaštieľ, reformovaný kostol, pohrebná kaplnka a pomník po obetiach prvej svetovej vojny.
Keď prechádzame obcou, už z hlavnej cesty sa na návrší za futbalovým ihriskom črtá na prvý pohľad jednoposchodová, ošarpane pôsobiaca budova. Až keď ju obídeme dookola, zistíme, že je v skutočnosti dvojpodlažná. Je to kaštieľ, ktorý dali v roku 1812 postaviť Lónyayovci na základoch Daróciovského kaštieľa. Umiestnili doň rodinný archív a knižnicu s 27 tisíc zväzkami. Aj pre ne sa tu často stretávali literáti, politici a vedci. Lónyayovci mali veľký vplyv na rozvoj obce – a to nie len vďaka intelektuálnemu rastu, ale aj modernému poľnohospodárstvu. Niektoré zo vzácnych zväzkov si Lónyayovci zobrali, no počas druhej svetovej vojny si nimi kúrili ruskí vojaci a po vojne bol zvyšok rozkradnutý.
Klasicistická stavba kaštieľa má pôdorys v tvare písmena L. Otvorené stĺpové arkády boli súčasťou kratšieho záhradného krídla. Okolie kaštieľa skrášľoval veľký park so zaujímavými rastlinami. Dnes z neho ostali len kríky orgovánu. Pri kaštieli bola kedysi mliekareň a ľadovňa (ľadová pivnica do ktorej sa privážal ľad aby chránil potraviny).
Z bohatého interiéru kaštieľa sa v Drahňove zachoval len jeden artefakt, ktorý visí v pracovni starostu. Obraz oživuje pohľad na altánok v parku, v ktorom Lónyayovci veľmi radi sedávali, s kostolom v pozadí. Na druhej strane obrazu je ručné venovanie z roku 1940.
Okolo kaštieľa koluje ľúbostný príbeh jeho posledných, svetoznámych majiteľov. Belgická princezná Štefánia (vdova po Sissinom synovi Rudolfovi Habsburskom) sa vzdala cisárskej koruny kvôli láske k nižšie postavenému grófovi Elemírovi Lónyaymu, pánovi kaštieľa v Drahňove. Aj keď od tej doby kaštieľ často navštevovali, nebývali v ňom. Spolu sa odsťahovali do Rusoviec a žili šťastne aj napriek tomu, že Štefánia už nemohla mať deti. Jej prvý manžel ju, po vzťahoch s prostitútkami, infikoval pohlavnou chorobou, ktorá jej spôsobila neplodnosť.
Kaštieľ je od roku 1963 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku a obec je pri jeho obnove značne limitovaná pamiatkármi. Budova má aktuálne len vymenené okná a novú strechu, sídli v nej základná škola Alapiskola.
Pamätná tabuľa na jednej zo stien budovy je spomienkou na oslobodenie obce sovietskou armádou.
Lónyayovci boli reformovanej viery a v roku 1836 dokončili stavbu reformovaného kostola, ktorý dodnes s kaštieľom susedí na jeho severnej strane. Ide o jednoloďovú klasicistickú stavbu s predstavanou vežou. V roku 1881 bola za kostolom vybudovaná rodinná hrobka, a neskôr počas vojny kvôli hľadaniu šperkov taktiež zničená. Teraz je zrekonštruovanou pohrebnou kaplnkou. Pred budovou fary nájdeme poslednú pamiatku, spomínaný pomník po obetiach prvej svetovej vojny.
Dopravná dostupnosť
Parkovanie ÁNO |
Autobusová zastávka ÁNO, Drahňov |
||
Vlaková zastávka ÁNO |
|
Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.