fbpx

Régiók

Región Abov

Abovský región leží v husto osídlenej kotline, ktorú obkolesujú pohoria s výbornými možnosťami pre rekreáciu a turistiku. Na severozápade sa do masívu Čiernej hory vrezal Hornád. Mohutný zalesnený chrbát Volovských vrchov ponúka svoju pýchu, Kojšovskú hoľu. Juhozápad regiónu zas ponúka zaujímavú krasovú krajinu s planinami. Východné ohraničenie oblasti tvoria Slanské vrchy, ktoré naposledy otriasali od vulkanických erupcií v mladších treťohorách. 

Administratívnym, spoločenským a kultúrnym centrom regiónu je mesto Košice. Rozmach tohto krajského mesta súvisel so strategickou obchodnou polohou. Tá pomohla rozvoju mesta najmä v 14. a 15. storočí. Toto obdobie tu pre nás zanechalo mnohé prekrásne stavby, napríklad neprehliadnuteľnú dominantu centra – Dóm sv. Alžbety. Na turistiku vám Abov priam núka zaujímavé Slanské vrchy a Volovské vrchy. Najväčšej obľube sa teší napríklad túra na bralo Sivec vysoké 781 m, z ktorého je pekný výhľad do celého okolia Hornádu. Pýchou Abovského regiónu je jeden z najzaujímavejších vulkanických úkazov svetového významu – Herliansky gejzír. Medzi zaujímavosti slovenského Abova patrí aj Zádielska tiesňava a Turniansky hrad. Nebude vám tu chýbať ani voda a čaro jazier, akými oplývajú Izra a Malá Izra. Vodné športy si zas môžete vyskúšať na Ružínskej priehrade. No najvýznamnejšia vec, ktorá sa spája s Abovom, je zamiešanie sa rodu Abovcov do najvyššej politiky, pretože sa stalo pre nich osudným v krvavej bitke pri Rozhanovciach 15. júna 1312.

Najznámejšie miesta

Nástupnou „stanicou“ do Abova od západu je ústie Zádielskeho kaňona. Rozľahlá skalnatá tiesňava krasového pôvodu je dlhá asi 3 km. Nevšedné skalné útvary lákajú horolezcov, najradšej si merajú svoje sily s Cukrovou homoľou. Neďaleko sa nachádzajú zrúcaniny Turnianskeho hradu s okrúhlymi delovými baštami. 

Jasov je zastávkou, kde na kláštore premonštrátov s francúzskym parkom, rybníkmi z 15. storočia a unikátnym barokovým chrámom uvidíme presne 365 okien. Nachádza sa tu mimoriadne vzácna kláštorná knižnica, ktorej základy začali premonštráti budovať už v 13. storočí. Dnes obsahuje viac ako 80 000 zväzkov. Jasovská jaskyňa sa stala v roku 1846 prvou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Sekvojovec mamutí v Jasove vysoko prečnieva nad strechy kláštorného komplexu. 

Zrúcaniny gotického hradu z 13. storočia dnes už síce iba symbolicky strážia rovnomennú obec Slanec, no do roku 1697 plnil obrannú funkciu. Hrad dal podpáliť Juraj Rákoczi II., no zachovala sa jeho charakteristická okrúhla hradná veža Nebojsa, ktorá priťahuje zraky turistov. 

Ak pocestujete v čase do obdobia tureckej okupácie, dostanete sa k horskému jazeru Izra v nadmorskej výške 455 metrov. Podľa svojej povesti bola Izra dcérou tureckého veľkovezíra, veliteľa vojsk, ktoré si podrobili celé Slanecko. 

Odtiaľ vás cesta povedie k pravdepodobne jedinému studenovodnému gejzíru v Európe. Táto dominanta Helian vyviera z hĺbky 404,5 metrov a do výšky 15 až 20 metrov vynáša so sebou jemný piesok s množstvom minerálov. 

Najdlhšou zastávkou na potulkách Abovom je kráľovské mesto Košice, ktoré ponúka komplexný prierez históriou. Každého turistu o tom presvedčí návšteva Dómu sv. Alžbety, Urbanovej veže či Kaplnky sv. Michala. Pohľad do kultúry, umenia aj histórie vám poskytnú bohaté expozície košických múzeí a galérií.

Menej známe lokality

Ak sa rozhodnete venovať Košiciam viac času, za pozornosť stojí Botanická záhrada, Vyhliadková vežakošický hrad, ZOO, Dinopark, Detská železnica v Čermeli, Alpinka, Mestský park, Fontány mesta a mnoho zaujímavého. 

V neďalekej obci Budimír si vychutnajte stavbu panského sídla z 15. storočia, či klasickú stavbu z tereziánskych čias druhej polovice 18. storočia. V nej sa nachádza expozícia historických hodín

Vysoké lesy Čiernej hory obkolesujú vodné dielo Ružín. Strmé stráne dajú zabrať nejednému výletníkovi, ktorý sa rozhodne pre výstup na Sivec alebo Folkmarskú skalu. Po náročnom výstupe však výhľad na kľukaté údolie Hornádu i Hnilca stojí za to. 

Jedinečné klimatické pomery južných svahov Slovenského Rudohoria podnietili vznik kúpeľov neďaleko Štósu. Asi pol kilometra za obcou Jasov sa v poli nachádza vápencové bralo veľkosti menšieho dedinského domčeka. Táto osamotená Čertova skala ľuďom pripomína povesť, podľa ktorej sa čert nahneval, pretože ľuďom bez hriechov nemohol ublížiť a tak zahodil skalu do poľa. Tam stojí dodnes. 

V Turni nad Bodvou možno obdivovať gotický kostol Nanebovzatia Panny Márie i cenné fresky. Drevené domčeky osady Hačava rozprávkovo zapadajú do horskej scenérie s prameňom Hájskeho potoka, ktorý má až po obec Háj podobu nespútaných vodopádov, sklzov, kaskád a malebných zákutí. 

Medzi najstaršie a najvyššie stromy, ktoré môžete nájsť na území Slovenska a ktoré vstúpili do erbov susedných dedín Slančík a Ruskov, sú minimálne 400 rokov staré obrovské duby. Na tomto mieste zvanom Regeta sa v stredoveku nachádzala dedina rovnakého mena. 

Čečejovce ponúkajú najvzácnejšie pamiatku obce- reformovaný ranogotický kostol z konca 13. storočia, v ktorom sa nachádzajú unikátne stredoveké fresky. Hneď vedľa sa týči starobylá drevená zvonica.

Gastronómia

Typické jedlá abovských starých mám by rozhodne nemali len tak upadnúť do zabudnutia. Pre svojich mužov varili výdatnú baraniu polievku. Abovské špeciality tradičnej kuchyne sa v okolí Košíc pripravovali zo zemiakov, múky, masti a slaniny, čo boli typické suroviny, ktoré sa denne používali v kuchyniach. Do abovskej  kuchynskej histórie sa preto zapísali napríklad podlubky z kapustných listov, zemiakov, múky, smotany, mlieka a vajec. Svojej obľube sa tešia rezance so slivkovým lekvárom a škvarkami, či hajtvaňoše, teda placky, ktorých cesto pozostáva z múky, sódy a vlažnej slanej vody. Zaujímavosťou je, že po rozvaľkaní na veľkú placku sa opakovane natrie roztopená masť a opäť sa hnieti, aby sa do cesta masť vstrebala. Tento proces opakovaný aspoň 3x zaručuje nezvyčajnú chuť. 

Košice boli vždy kozmopolitným mestom, teda mestom nie len Slovákov, ale aj Maďarov, Židov, Ukrajincov, Poliakov, a tento národnostný a kultúrny mix nájdete aj na tanieroch Košíc a okolia. Miestni ľudia sú presvedčení že pre dobré trávenie sa nemá zabúdať na zdravé pivo. Práve Pivovar Hostinec, sídliaci v Levočskom dome, sa považuje za najstarší hostinec na Slovensku, fungujúci len s krátkymi prestávkami už od roku 1542. K jedlu patrí víno a v Košiciach to platí o to viac, že od 14. storočia malo mesto Košice monopol obchodu s vínom.

Typické produkty pre oblasť

Kultúrnym centrom regiónu Abov boli aj v minulosti Košice, kde dominovali kovospracujúce remeslá. Rovnako mesto Moldava bola mestom bohatým na remeslá, je tu inštalovaná národopisná expozícia, kováčska vyhňa. Preto by ste tento región nemali opustiť bez nejakého predmetu z kováčskej dielne. Abov sa preslávil aj tkáčstvom hladkých a vzorovaných tkanín z nití z rastlinných a zo živočíšnych vlákien, pozoruhodným produktom tohto regiónu je napríklad typický družbovský ručník.  Živočíšna výroba bola orientovaná na chov oviec. Preto si na cestu domov z Abova vezmite napríklad kúsok ovčieho syra, alebo aspoň kúsok tepla v podobe estetického bytového doplnku z guby, ručne tkaného výrobku zo 100 % ovčej vlny. Ak si chcete odniesť z Abova radšej suvenír v podobe zážitku, v zime si nenechajte ujsť Košické rozprávkové Vianoce, v lete napríklad Balónovú fiestu, obľúbenú akciu Cassovia classic, k jeseni v Košiciach  neodmysliteľne patrí Medzinárodný maratón mieru.

regionális turisztikai szervezet