fbpx
Zrúcaniny hradu Veľký Kamenec

Ambasádori: Autom po Slovensku

V najjužnejšej časti Východoslovenskej nížiny, len na skok od slovensko-maďarskej hranice, sa na návrší uprostred obce Veľký Kamenec týčia ruiny stredovekého hradu. Na jedinú veľkú zrúcaninu južného Zemplína sa dostanete veľmi krátkou a nenáročnou prechádzkou. Vychutnať si môžete výhľady na okolitú tokajskú oblasť, a to až za hranicu našej krajiny.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

NIE

Stravovacie zariadenie

ÁNO (V obci)

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Hrad Veľký Kamenec bol pravdepodobne postavený po tatárskom vpáde v polovici 13. storočia a v držbe ho malo v priebehu nasledujúcich storočí niekoľko panovníkov. Jedným z posledných bol kráľ Matej Korvín. Neskôr krajinu plienili žoldnieri Jána Zápoľského a Ferdinanda Habsburského – obaja králi si hrad na pár rokov vydobyli. Koncom 15. storočia tu bolo vybudované veľké opevnenie Soósovcami, no po Wesselényiho povstaní v 17. storočí ho obsadilo a zbúralo cisárske vojsko.

Povráva sa, že sa počas obnovy hradu jedna z bášt trikrát zrútila. Vraj to bola tá, v ktorej po dobytí hradu od bratríkov povraždili všetkých zajatcov.

Hradný areál pozostával z troch priestorových častí – horný, dolný hrad a predhradie – a pod jeho ruinami vznikol klasicistický kaštieľ, nazývaný aj ako Fischerov kaštieľ. Ide o dvojpodlažnú, teraz už chátrajúcu budovu, ktorá medzičasom slúžila ako materská či základná škola.

Fischerov kaštieľ

Zázemím pre pôvodné jadro hradu bol vrchol hradného kopca. Stála tu veža a obvodové opevnenie. Uprostred nádvoria sa dodnes zachovala cisterna (nádrž na vodu alebo studňa) s priemerom a hĺbkou približne 3 metre. Múry a valové opevnenie siahali až po rímskokatolícky barokový kostol zasvätený Panne Márii pod hradom, a preto bol zrejme aj on jeho súčasťou.

Cisterna
Kostol pod hradom

Okrem zreteľne rozpoznateľnej cisterny vysekanej do kameňa sa dodnes zachovalo aj niekoľko múrov, ktoré naznačujú atypický trojuholníkový pôdorys hradu. Na fotke nižšie si môžete všimnúť nárožnú polygonálnu delovú baštu s priľahlým múrom (hore), v ktorom sa zachovali otvory okien a delové strieľne, a okrúhlu delovú baštu (dole).

Pohľad zhora
Pohľad zo západu

Z hradu sa návštevníkom naskytá kruhový výhľad na rovnomennú obec, nížiny Bodrogu, Tajbu, Zemplínske vrchy i za hranice – na územie Maďarska.

Prístup k zrúcanine hradu je veľmi jednoduchý. Na hlavnom ťahu obce Veľký Kamenec sa nachádza Obecný úrad a vedľa neho maličké parkovisko, kde môžete odstaviť auto. Autobusová zastávka je priamo v obci, no železničná zastávka až v susednej obci Somotor, približne 3 kilometre na sever.

Od Obecného úradu to je k hradu skutočne len pár metrov. Západná strana kopca je schodná a v tráve možno badať niekoľko vychodených cestičiek. Nech si už vyberiete ktorúkoľvek, nezaberie vám viac ako 10 minút. Miniete kaštieľ aj altánok s držiakom na bicykle. Zrúcanina je celoročne voľne prístupná.

Altánok

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 163 m
Trvanie trasy: 0:03 h

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.