Kyslíkové chodníky v Gelnici
Zostať v obraze a pritom sa zhlboka nadýchnuť! Túto potrebu prináša nielen moderná industriálna doba, ale aj pandemické opatrenia spojené s nosením rúšok. Výborným tipom na výlet za čerstvým vzduchom doslova uprostred sveta, sú kyslíkové chodníky pri Gelnici. Malé okresné mestečko leží v lone jedľovo-bukových lesov Volovských vrchov, s hojne zastúpeným smrekom, javorom či jaseňom. Táto kombinácia výdatných stromov je najlepšou garanciou tvorby kyslíka a zmysluplného i obohacujúceho výletu po Košickom svetovom kraji. No nie je svetový?
Klimatické kúpele ako na dlani a dostupné ani nie do hodinky od veľkomesta. Nenáročné chodníky pre všetky vekové kategórie sú otvorené celoročne, vhodné pre peších aj cykloturistov. Značená trasa začína informačnou tabuľou a upozornením, že pri prechádzke je potrebné sústrediť sa na vhodné dýchanie, aby mala terapia ešte lepší účinok. Inhaláciu v lese odporúčajú odborníci celého medicínskeho spektra, vrátane psychológov. Priaznivými prvkami sú vlhkosť, pokoj, hra svetla, sfarbenie lesa, mäkkosť terénu, vtáčí spev či bzučanie hmyzu.
Východiskom trasy je ,,Peršijarek“, ponúkajúci občerstvenie z lesných prameňov. Pokračuje okolo chaty Diana, Hrobu baníkov, Kráľovského buku, Tatarkovho kríža. Mierne stúpanie na Ostrý vrch zahreje i rozšíri pľúca. Nadmorská výška 1 025 m n. m. ponúka zaslúžené výhľady na Turzovskú dolinu, Sivec, Folkmárske skaly, Kloptaň i Kojšovskú hoľu. Zostupuje sa cez Mokré pole, alebo lesnou cestou cez Leopoldu, kde si možno pozrieť pozostatky banskej činnosti – obnovený portál bane Štefánia. Záver prechádzky končí v Oáze pokoja v Turzovskej doline nad kaplnkou Povýšenia Svätého Kríža. Dobre padne osvieženie pri Turzovskom jazere či v tamojšom penzióne.
Prístup je jednoduchý, autom, bicyklom či peši z Gelnice, kde je na konci mesta potrebné z hlavnej cesty 546 odbočiť na Turzovskú ulicu. O trochu dlhšia trasa cez historické centrum ponúkne prehliadku banského mestečka. Zaparkovať sa dá pri mestskom úrade a peši prejsť Zámkovou ulicou, ktorá návštevníka vyvedie cez Krížnu ulicu až na Turzovskú.
Tipy na výlety v okolí
V banskej oblasti sú vďačným cieľom výletu, akože inak, banské pamiatky. Dva kilometre severovýchodne za mestom Gelnica leží dedičná štôlňa Jozef alebo veľké drevené koleso, ktoré je súčasťou zariadenia zvaného pochwerk – historického zariadenia na rozbíjanie ťaženej horniny. Nad pochwerkom sa nachádza tajchové jazierko, posiate prekrásnymi leknami, ale inak nevyhnutné pre pohon a chod zariadenia.
Schladiť sa dá uprostred sveta kdekoľvek. Do pozornosti sa tlačí Turzovské jazero. Schátrané vilky v okolí svedčia o vznešenej minulosti bohatého baníckeho mesta a slávnej kúpeľnej histórii, veď prví hostia tu prišli v roku 1903. Mali možnosť sa ubytovať v 6 kúpeľných domoch s menami ako: Budapešť, Praha, Tatra, Dorottya, Baník či Božena. Procedúry s extraktmi z miestnych ihličnanov boli známe v celom Uhorsku. V luxusne zariadených kúpeľoch s kolkárňou a tenisovými dvorcami hrávala cigánska muzika. Po vzniku Československa kúpele stratili maďarskú klientelu a postupne upadali. Neskôr tu vznikol pioniersky tábor a škola v prírode, no v roku 2009 bolo zariadenie ako neefektívne odpredané za nízku cenu podnikateľovi, ktorý nečinnosťou areál ešte viac zdecimoval. Napriek všetkému je voda v jazere počas horúcich letných dní osviežujúca a čistá, o čom svedčí aj život rakov.
Pre milovníkov dlhších prechádzok je k dispozícii modro značený chodník od jazierka až na Plejsy do Krompách. Z centra Gelnice je to 10 km.
Gelnica ponúka aj vyhliadkovú trasu a náučný banský chodník, o ktorom bližšie informácie nájdete TU.
Pohľad na mesto Gelnica si možno vychutnať z dvoch drevených vyhliadkových veží. Jedna v lokalite na Gognári a druhá v lokalite Klimo.
Typickou dominantou Gelnice je nevysoké bralo Zámčisko so zvyškami stredovekého Gelnického hradu, založeného uhorským kráľom Ondrejom II. r. 1234 za účelom ochrany mesta a baní. Podrobnejšie informácie sú uvedené na informačných tabuliach.
Banícke múzeum v Gelnici dokumentuje baníctvo, národopis, históriu mesta, geológiu a cechovníctvo.
Len 7 km od mesta neďaleko obce Jaklovce, na brehu vodnej nádrže Ružín sa nachádza rekreačné stredisko Husia pláž. Je obklopené množstvom vodných tokov a tajomných zákutí, ktoré je možné objavovať pri plavbe na pramici a zamieriť napríklad na Ostrov lásky, či Malý ostrov.
Služby v okolí
Kaviareň a cukráreň Morning Smile Caffé, Hlavná 118/ 29, Gelnica
Reštaurácia Tatran Gelnica, Hlavná 60, 056 01 Gelnica
Pytliakova Krčma, Priehradná, 055 61 Jaklovce