fbpx

Pipitka - Volovské vrchy

Dnes navštívime juhozápadnú časť Volovských vrchov a pozrieme sa na svet z nadmorskej výšky 1225 m, z Pipítky. Je to vôbec najjužnejšia tisícdvestovka pohoria. Pipítka sa vypína priamo nad obcou Úhorná. Severným svahom vrchu prechádza červeno-značkovaná Cesta hrdinov SNP, samotný vrch Pipítku však obchádza. Vrch aj okolité lesy sú plné lesných plodov, húb, čučoriedok, brusníc, lesných jahôd, černíc, malín a rôznych liečivých a chránených rastlín.

Tak nezabudnite si košík alebo aspoň prázdne pripravené dlane. Tak to tu v minulosti robil aj gróf Dionýz Andrássy. Nech sa páči, poďte si teda najskôr posedieť v Úhornianskom sedle a po krátkej výhľadovej prestávke výjdite na Pipítku. Vybrať si môžete trasu z obce Drnava – Tekvičník – Pipítka – Čipkov vrch – Lipovec – Čertov hrad – Drnava. Drnava je banícka obec na južnom úpätí Volovských vrchov. Gróf Dionýz Andrássy, majiteľ hradu Krásna Hôrka, tu mal chýrnu zlievareň a vlastnil okolité bane. Z Drnavy pod Pipítku vedie asi 3 km dlhá dolina, ktorou preteká Lepkavý potok. Stúpate hrebeňom po pravej strane doliny a čaká vás výzva vyše 800-metrového prevýšenia.

Na vrch sa môžete dostať aj po kombinovaných turistických trasách z Úhornianskeho sedla a z obcí Pača, Úhorná. Náročnejší výstup na vrch je z malebnej obce Hačava. Priamo hore do sedla je možnosť dostať sa z Úhornej autom. Úhornianskym sedlom vedie cesta, ktorá spája Rožňavu so Smolníkom a Mníškom nad Hnilcom. Do nadmorskej výšky 1000 m chýba sedlu iba jeden meter. Zo svahov tohto vrchu sa otvárajú pekné výhľady na Volovské vrchy, krasové planiny Slovenského krasu a za priaznivého počasia aj na Vysoké Tatry. Keďže je prakticky celý hrebeň kompletne odlesnený, pomôže vám to udržiavať rezké tempo.

Cesta vedie takmer po vrstevnici a čoskoro sa vám v obraze zjaví menší súrodenec s priliehavým názvom Malá Pipíitka. Nedajte sa ale teraz rozptyľovať ani brzdiť mladšími súrodencami, pretože cesta sa po prvýkrát začína prudšie dvíhať a prechádza na opačnú, západnú stranu hrebeňa. Otvára sa tu pohľad do hĺbky Rožňavskej kotliny. Na jej druhej strane rozoznáte planiny Slovenského krasu, konkrétne Silickú a Plešiveckú. Skrátka naskytne sa vám jeden úžasný výhľad, ktorý by ste, verte, od nejakej Pipítky vôbec nečakali. Pózovať vám bude Slovenské rudohorie, Stolické vrchy, ale aj Kráľova hoľa. Spoza hlavného hrebeňa Volovských vrchov sa ukazujú celé Vysoké Tatry a na obzore vykukujú aj vrcholky Západných, či Ďumbierskych Tatier.

Nájdite si nejaký pohodlný peň a doprajte si výdatnú porciu pohľadov. Na druhej strane Smolníckej doliny sa vypína masív Hekerovej, kam by ste sa rozhodne mali vydať tiež. Odtiaľ môžete potom odsledovať celú líniu hrebeňa od Pipítky, cez Veľkú a Malú Pipítku, Starý vrch, Úhornianske sedlo, Panský vrch za ním, Biele skaly až po Hekerovú, celú trasu uvidíte ako na dlani, a určite vás bude lákať.

Drnava
map