Ambasádori: Autom po Slovensku
Margeciansky tunel môžete tiež poznať pod názvami Rolovský (tak ho volali obyvatelia Rolovej Huty) alebo Starý Bujanovský (o chvíľku zistíte prečo). Pôvodne železničný, dnes už cestný tunel dlhý 431 metrov návštevníkov láka predovšetkým svojimi ohromujúcimi stenami tvorenými pôvodnou skalou, do ktorej bol vybudovaný.
Informácie o trase a lokalite
Vhodné pre deti ÁNO |
Značená trasa ÁNO |
||
Stravovacie zariadenie ÁNO |
Náročnosť trasy ĽAHKÁ |
Margeciansky tunel sa nachádza v tesnej blízkosti obce Margecany, kam sa dá jednoducho dopraviť autobusom aj vlakom. Ak sa vyberiete autom, cestou k tunelu miniete niekoľko parkovacích možností, a najbližšia odstavná plocha je po pravici hneď pred tunelom. Od Margecian vedie k tunelu asfaltová Ružínska cesta Svetlonoškových rozprávok dlhá cca 2 kilometre. V teplých dňoch je veľmi obľúbená cyklistami, korčuliarmi, ale aj pešími turistami. Tiahne sa brehom vodnej nádrže Ružín s príjemnými pohľadmi na jeho trblietavú hladinu. Na ceste stretnete 4 drevené sochy trpaslíka Svetlonoška. Každý v ruke drží lampáš a listinu s básničkou o danom úseku cesty. Lavičky pri jednotlivých zastávkach poskytujú príjemné miesto na oddych a možnosť nerušene si vychutnať čarovnú ružínsku atmosféru.
Poslednú sochu Pastúšika stretávame tesne pred vstupom do tunela. Margeciansky, pôvodne železničný tunel, bol dostavaný na jednokoľajovej trati Košicko-bohumínskej železnice (skrátene KBŽ) v roku 1872. Veľké drevené číslice nad vstupným portálom nám napovedali, že tunel v roku 2022 oslavuje už svoje 150. výročie! Trať KBŽ bola najdôležitejšou v severnom Uhorsku. Aj keď najdlhším na trati bol Strečniansky tunel s dĺžkou cca 530 metrov (ten je mimochodom dodnes využívaný železničnou prevádzkou), Margeciansky tunel bol v jeho tesnom závese druhým najdlhším tunelom KBŽ.
V roku 1995 bola sprevádzkovaná paralelná dvojkoľajná Trať družby ktorou ste sa viezli, ak ste sem dorazili vlakom od Košíc. Na tejto trati bol postavený Bujanovský tunel dlhý 3 410,7 metrov. Získal titul najdlhšieho dvojkoľajného tunela v Česko-Slovensku a nahradil vedľajší Margeciansky tunel. Margeciansky tunel ešte poslúžil pri výstavbe vodnej nádrže Ružín, no následne bol odstrojený a v tuneli sa vybudovala asfaltová cesta. Na cestnú komunikáciu nám slúži dodnes. Dostaneme sa ňou do chatovej oblasti Kozinec, a pokračovať môžeme cez Malú a Veľkú Lodinu až do Kysaku.
Tunel má dva portály s parabolickou klenbou. Na pásoch kamennej obmurovky sme už pri vstupe spozorovali mnoho malých kvaplí. Len čo sme vošli dnu, ovalil nás chlad. V tuneli je rozhodne o niekoľko stupňov chladnejšie, ale to nám v júlovom hici padlo vhod. Takmer polovica tunelovej rúry nemá obmurovku, čo znamená, že jeho steny tvoria len úchvatné opracované skaly. Tunelom sme prechádzali už mnohokrát – autom aj pešo – no tieto úseky nás stále dokážu nadchnúť. Po stranách tunela si môžeme striedavo všimnúť 3 bezpečnostné výklenky. Tunel je považovaný za technickú pamiatku.
Margeciansky tunel je aktuálne osvetlený, ale nebolo tomu vždy tak. V Margecanoch sme s kamarátkou roky dozadu zvykli tráviť voľný čas a miestny tunel mi vždy opisovala ako záhadný a „strašidelný“. Natoľko strašidelný, že sme sa k nemu vtedy neodvážili vybrať :). Osvetlenie bolo po celej dĺžke tunela nainštalované až v roku 2018 v rámci projektu „Margeciansky tunel, otvorená galéria“.
Ak budete mať po návšteve nevšednej pamiatky chuť na občerstvenie či ďalšie dobrodružstvo – tentokrát z vodnej hladiny – určite odporúčame navštíviť Počkaj Beach Margecany. Pláž nájdete pred začiatkom cesty Svetlonoškových rozprávok.
Dopravná dostupnosť
Parkovanie ÁNO |
Autobusová zastávka ÁNO |
||
Vlaková zastávka ÁNO |
Celkové trvanie a dĺžka trasy Dĺžka trasy: 2,6 km |
Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.