Vyberajte váš TO DO zoznam a veľkými písmenami zapisujte UMENIE NA MIESTE X. Spoznáte tak 5 nezvyčajných diel, ktoré „vyrástli“ v strede lúky, v lese, v mokradi či na kopci, aby ľudí potešili, prekvapili, vyvolali v nich emócie a možno aj zamyslenie. Dobrou správou je, že všetky nájdete v Košickom kraji.
Umenie na mieste X vyšlo zo spoločnej dielne organizácie KRT a kreatívnej agentúry Slovak and Friends, ktorá stojí za mnohými úspešnými a oceňovanými kampaňami, napr. za videom Hodina deťom s jedným rodičom. Čo to pre vás znamená? Že Umenie na mieste X by naozaj malo stáť za to.
Ak sa teda chystáte do Zádielskej doliny, pred vstupom do Zádielu zbystrite pozornosť a pohľady smerujte na ľavú stranu. Na lúke neďaleko cesty uvidíte betónovú miešačku a vyhodené vianočné stromčeky. Dielo Kométa stvárňuje padajúcu hviezdu a jeho autori Michal Machciník a Doxa s.r.o. pracovali s environmentálnymi úvahami o využívaní prírodných zdrojov, ktoré menia krajinu a jej vnímanie. Mimochodom, Zádielska dolina má vyše 10 km a jej súčasťou je nádherná prírodná rezervácia Zádielska tiesňava. Tento monumentálny kaňon je miestami len 10 metrov široký, tvoria ho vysoké vápencové steny, hustý nedotknutý les a preteká ním čistý Blatný potok. V blízkosti sa nachádzajú Hájske vodopády či Turniansky hrad. Ak ste sa teda do Zádielu nechystali, máte X dôvodov na to, aby ste to zmenili.
Ďalším bodom na mape nezvyčajných zážitkov je dielo Za časom na oblohe. Autor Samuel Velebný sa inšpiroval slnečnými hodinami, plynutím a prežívaním času. A to všetko v areáli Herlianskeho gejzíru, ktorého erupcie sú vypočítané orientačne, a tak človeku neostáva iné, len trpezlivo čakať, kedy vystrekne do výšky 22 m. Čakať musí aj pri Samuelovych slnečných hodinách, ktoré sa aktivujú, až keď sa na nich niekto postaví. Ako? Zistíte na mieste X pri Herlianskom gejzíre.
Martin Piaček a Matej Gavula vytvorili dielo Figová jama v areáli letohrádku Sans Souci v Iliašovciach. Na mieste, kde kedysi gróf Čáky vytvoril barokový rekreačný areál, vysadili odolnú odrodu figovníka a urobili to naozaj umne. Najprv vyhĺbili lievikovitú jamu s priemerom 10 metrov, obložili ju miestnym kameňom a do stredu zasadili rastlinu. Tento postup sa používal už v dávnej histórii, aby ľudia rastline vytvorili ochranu, závetrie a mikroklímu. Dielo odkazuje na bohatú históriu lokality a na vášnivé zberateľstvo šľachty, ktorá si zo zahraničia nechala nosiť exotické druhy rastlín a tunajším ľuďom tak ukazovala nové horizonty a posúvala hranice poznania.
Vedeli ste, že pri Gelnici boli kedysi slávne kúpele, kde vodu z jazera prevárali s ihličím? Ľudia z celej rakúsko-uhorskej monarchie tak mohli inhalovať živice z okolitých ihličnatých stromov a liečiť tak svoje dýchacie ťažkosti. V nedávnej minulosti slúžila lokalita Turzov ako rekreačné stredisko pre pionierske tábory či školy v prírode, dnes tam už nájdete len niekoľko vzácnych chátrajúcich objektov, ktoré sa podarilo zachrániť pred zánikom. Ich zašlú slávu pripomína dielo Račia procedúra od Jarmily Mitríkovej. Keramický reliéf zahrabaný v zemi pri jazere je akousi pamäťovou stopou, je to rozsypaná farebná mozaika zážitkov a celej histórie Turzovských kúpeľov. Je to miesto, kde si môžete oddýchnuť, spomínať na bezstarostné letné hry či sa dokonca vykúpať v prírodnom jazere.
Senianske rybníky sú významným vtáčím územím, ktoré láka tunajších aj zahraničných pozorovateľov vtákov. A tak nečudo, že si ho pre svoje dielo zvolili aj Alexandra Selmeciová a Tomáš Kocka Jusko. Túto autorskú dvojicu totiž bavia konštrukcie, ktoré stavajú ľudia pre vtákov, ale aj to, ako sa o vtákov a ich prostredie starajú. Na Senianskych rybníkoch „zasadili“ dva nadrozmerné objekty, ktoré vyzerajú ako stožiare, kvety, pozorovateľne a hniezda zároveň. Lupene vytvorili košikárskou technikou z prútia a inšpirovali sa pritom hniezdami vtákov. Dielo Kukaň nám tak pripomína spolužitie vtáctva a ľudí, ale zároveň nás pozýva na objavenie nádhernej prírodnej rezervácie, cez ktorú vedú náučné chodníky dlhé 17 km.
Vyberte sa na miesta X a spoznajte nielen nezvyčajné land artové diela, ale aj nádhernú a turizmom nedotknutú prírodu východného Slovenska.
WWW.UMENIENAMIESTE.SK