fbpx

Železiarenská ulica v Košiciach vo filme Vojna policajtov

Film Vojna policajtov režíroval Rudolf Biermann podľa námetu a scenára Arpáda Soltésza. Film vznikol v roku 2024 v slovenskej produkcii. V hlavných a vedľajších úlohách hrajú Alexander Bárta, Juraj Loj, Patrik "Rytmus" Vrbovský, Róbert Jakab, Marián Mitaš, Anežka Petrová, Jakub Štáfek, Ady Hajdu, Barbora Švidraňová, Annamária Janeková, Jevgenij Libezňuk, Erik Ollé, Jakub Rybárik, Branislav Bystriansky. Film sa odohráva aj na Železiarenskej ulici v Košiciach v časovej sekvencii osemdesiatej tretej minúty.

Vojna policajtov je jeden z najväčších filmových projektov, ktorý sa nakrúcal a zároveň odohrával v Košiciach. Námet podľa úspešnej knihy Hnev - Vtedy na východe novinára Arpáda Soltésza čerpá z atmosféry nepokojných deväťdesiatych rokov a z prostredia východoslovenskej mafie. Samotársky policajný operatívec Miky Miko (Alexander Bárta) vie v prostredí bojujúcich gangov, úplatnej polície aj miestnych podnikateľov, už pomerne dobre plávať. Tento svet ho naučil, že nemá nikomu veriť a aj preto sa naučil pracovať sám. Zhora je mu však pridelený policajný parťák Igor Molnár (Juraj Loj), ktorý však akosi nezapadá do rovnice vzájomného fungujúceho manželstva. Manželstva miestnej mafie v tichosti spolupracujúcej s tajnými a úplatnou políciou. Čoraz viac, napriek počiatočnej nevôli, zisťujú, že majú veľa spoločného. Obaja chcú zmeniť zmysel svojej práce, ak ich boj proti zločinu doteraz vychádzal nazmar. Film režiséra a producenta Rudolfa Biermanna obsadil do hlavnej zápornej úlohy Patrika "Rytmusa" Vrbovského a do úlohy policajta Miku košického rodáka Alexandra Bártu. Početný komparz a vedľajšie úlohy filmu tvorili viac ako tri stovky neprofesionálnych nadšencov filmu, ktorí sa do filmovania zapojili bezplatne, za symbolické euro, alebo za pozvánku na predpremiéru. Nič podobné sa inému filmu dosiaľ nepodarilo.

Počas jari 2023 sa nakrúcalo na Železiarenskej ulici v časti Košice - Šaca. V priestoroch v blízkosti zmrzliny sa nakrúcala filmová krčma Patkaň. Nakrúcalo sa aj v miestnom súkromnom byte s terasou a vznikla tu aj scéna nočného výbuchu auta na parkovisku. Na nakrúcanie explózie auta bola pripravená celá mestská štvrť, najmä ulica s okolím, aby nedošlo k zámene so skutočným zločinom. Filmová detonácia a oheň sa nakrúcali na priestranstve pred bytovým domom na Železiarenskej ulici. Niekoľkohodinové nočné nakrúcanie bolo pre Šacu mimoriadnou spoločenskou udalosťou. Jedna zo sídliskových scén pochádza z okolia bytového domu na ulici Stromová. Filmový boxerský ring s modrým povrchom sa nachádza vo fitnescentre na Toryskej ulici. Scény, kde účinkovala Albáncova garáž, pochádzajú z košickej Magnezitárskej ulice. Miestom stretávky Mikyho s Molyho parťákom a Šlezim bola kaviareň na Vrátnej ulici. Košická Jahodná poslúžila ako filmové miesto pre akčné scény naháňačky v autách a nemocničné scény vznikali v Nemocnici svätého Michala na Murgašovej ulici. Do deväťdesiatych rokov sa počas nakrúcania zmenila aj Hlavná ulica v Prešove v blízkosti Mariánskeho súsošia a sochy Ježiša, kde sa mihne aj posledný dobový trolejbus v službách dopravného podniku. Nakrúcalo sa aj priamo na miestnej policajnej stanici. Jej exteriér tvorila úradná budova v centre Spišskej Novej Vsi. V Banskej Štiavnici sa nakrúcalo v sídle Slovenského banského úradu na Radničnom námestí a v budove Banského múzea v prírode. Bazén, v ktorom Miky pláva, bol v skutočnosti štiavnickou mestskou plavárňou. Film sa taktiež nakrúcal v širšom centre Košíc.

Autor textu: Tomáš Galierik

Železiarenská, Šaca
Karte
virtuelle Tour