Ruiny pavlínskeho kláštora v Gombaseku
Ruiny zaniknutého kláštora sa nachádzajú v stredisku Gombasek, súčasťou obce Slavec. Prvá písomná zmienka o kláštore pochádza z roku 1371. Kláštor pavlínskeho rádu, zasvätený Panne Márii, založil Ladislav Četneky okolo roku 1350. Pavlíni, nosiaci biely habit od roku 1342, mali heslo SOLUS CUM DEO SOLO (Byť sám len s Bohom).
Kláštorný kostol bol jednoloďový s viacuholníkovým presbytériom a gotickou výzdobou. Kláštor fungoval do roku 1555, keď mníchov vyhnal Juraj Bebek počas reformácie a prestaval ho na renesančnú pevnosť. V roku 1566 kláštor obsadila cisárska armáda a pavlíni sa už nikdy nevrátili.
Z kláštorného komplexu sa zachovali časti základového muriva a fragmenty muriva kostola do výšky asi 8 metrov. Po archeologickom výskume v roku 2018 bola postavená zvonica, ktorá slúži aj ako vyhliadková veža. Pribudli nové chodníky, lavičky, vstupná brána a informačné tabule. Zaujímavosťou je "okno do minulosti", ktoré umožňuje turistom vidieť, ako kláštor kedysi vyzeral.
V neďalekej kúrii, ktorá slúži ako múzeum, sú prezentované nálezy z kláštora. Celý areál zveľaďuje OZ Sine Metu, organizátor Gombaseckého letného tábora a majiteľ Gombaseckého areálu.
Informácie prevzaté z:
https://www.slovensky-kras.eu/info/kam-za-pamiatkami/ruiny-pavlinskeho-klastora-v-gombaseku-gombaszogi-palos-monostor/