fbpx

Lanovka na Čermeľskej ceste v Košiciach vo filme Jako jed

Film Jako jed režíroval Vít Olmer podľa námetu Karla Zídeka a scenára Jiřího Lusta. Film vznikol v roku 1985 v československej produkcii. V hlavných a vedľajších úlohách hrajú Zdeněk Svěrák, Ivona Krajčovičová, Libuše Švormová, Václav Švorc, Laďka Kozderková, František Řehák, Gabriela Wilhelmová, Anna Ferencová, Karel Smyczek, Michal Suchánek, Jiří Tomek, Ján Bzdúch, Jana Altmannová a ďalší. Film sa odohráva aj na Čermeľskej ceste v Košiciach v päťdesiatej deviatej minúte.

Pavel Hnyk (Zdeněk Svěrák) je vzdelaný, úspešný, ale v osobnom živote nie úplne spokojný. Starne, v hlave bilancuje nad životom, no sklesnuté myšlienky úspešne zaháňa s pomocou žien a milostných radovánok. Jeho žena Alica má zo svojej právnickej praxe dostatok skúseností o tom, ako takéto vzťahy a manželstvá končia a čo tieto situácie prinášajú dotyčným aj ich okoliu. Nemúti však vodu a v tichosti drobné aféry prehliada. Čoskoro sa však objaví Júlia z Košíc, s ktorou priateľstvo a náklonnosť prerastie do niečoho oveľa väčšieho. Tak veľkého, že muža na prahu staroby úplne poblázni. Ich vzťah sa stáva neprehliadnuteľný, sú terčom posmechu, ohovárania a mení sa ich život od základov. Sú situácie, ktoré im neprajú, a aj také, kedy sa kazí úplne všetko.

Komédia režiséra Víta Olmera s hudbou Jiřího Schelingera vznikla v roku 1985 . Jako jed sa odohráva najmä v Prahe, v historickom centre, na Malé Straně, ako aj pri brehoch Vltavy. Pavlov život sa začína zásadne meniť po päťdesiatej siedmej minúte filmu, kedy sa mení aj filmovací priestor. Z Prahy sa Pavel vlakom presunie až do Košíc. Jeho cesta za Júliou začína na vlakovej stanici v priestore pri električkách, avšak v nočných hodinách bez spojenia, ktoré potrebuje. Stánok s občerstvením, ktorý v minulosti stál pred budovou Nový park, má v pozadí viditeľnú výškovú budovu železníc. Dnes už tu tento stánok nestojí. Pavel prespáva na lavičke hneď vedľa stánku, kde ho zobudí policajt. Za ním vidí rovnakú lampu, aká sa tu nachádza ešte aj dnes a vo vzdialenejšom pozadí je nápis „Autobusová stanica“ stále v rovnakej podobe. Policajta sa pýta na adresu Tri Hôrky číslo 3 a podľa jeho rád sa vydáva na cestu. Jeho skutočným cieľom je dom na Čermeľskej ceste. Tam sa nedočká príjemného privítania, ak prehovorí češtinou a hneď je identifikovaný ako ten vinník, ktorý Júlii zničil manželstvo. V diaľke za domom je zachytená podpera miestnej nákladnej lanovky z magnezitového podniku v pohybe. Aj dnes je možné nájsť podpery s neprehliadnuteľnou ochrannou zábranou, natiahnutou nad cestou, dolinou a domami v nej. Scéna je krátka, avšak zvuková stopa z nej pokračuje aj pri ďalšom Pavlovom putovaní. Film sa taktiež nakrúcal na ďalších lokalitách v širšom centre Košíc.

Autor textu: Tomáš Galierik

Čermeľská cesta, Košice
Karte