Farský kostol sv. Štefana v Kostoľanoch nad Hornádom
Farský kostol sv. Štefana – protomartýra v Kostoľanoch nad Hornádom je významnou historickou a architektonickou pamiatkou, ktorej pôvod siaha pravdepodobne až do 12.–13. storočia. Pôvodný kostol bol neskôr nahradený novým, ktorý bol v roku 1480 postavený v gotickom štýle mestom Košice. V roku 1774 prešiel kostol výraznou prestavbou v rokokovo-klasicistickom štýle, ktorá mu dala súčasný vzhľad. Ďalšie úpravy prebehli v roku 1891 a kostol bol obnovený v roku 1929.
Jednoloďový kostol s vysokou českou klenbou v presbytériu a pruskou klenbou v lodi je charakteristický svojou výraznou vonkajšou architektúrou, ktorá sa sústreďuje na štítové priečelie s nárožnými a vysokými pilastrami. Vstupný portál z roku 1774 je zdobený rokokovým reliéfom sv. Štefana–kráľa a letopočtom výstavby. Veža kostola je zakončená barokovou baňou so slepou laternou.
Napriek tomu, že pôvodné zariadenie kostola sa nezachovalo v celom rozsahu, kostol si zachoval svoju historickú hodnotu a je evidovaný ako kultúrna pamiatka. Prístup ku kostolu je obohatený o Krížovú cestu, ktorá bola postavená v roku 2012 a vedie pozdĺž cesty k tejto dominantnej stavbe v obci Kostoľany nad Hornádom. Štrnásť kaplniek Krížovej cesty je umiestnených na opornom múre, čo ešte viac zvýrazňuje duchovný a historický význam tohto miesta.
Informácie prevzaté z:
www.keturist.sk