Ambasádori: Autom po Slovensku
Schátraný františkánsky kláštor v Rožňave v posledných rokoch opäť ožíva. Avšak nie tak, ako ho poznáme z histórie. Stal sa výnimočným miestom, kde sa môžu realizovať umelci, a verejnosti ponúka priestor na oddych, či spoločenské a kultúrne vyžitie. Nie len Rožňavčania sa tu stretávajú na koncertoch, premietaniach filmov, workshopoch či diskusiách. Príďte sa do pôvodných priestorov kláštora, kníhkupectva či kaviarne Rajský dvor, skryť pred nevyspytateľným jarným počasím.
Rožňava je bývalé banícke mesto. V jej historickom jadre nájdeme štvorcové Námestie baníkov, ktoré je na Slovensku najväčšie svojho druhu. Lemujú ho meštianske domy a uprostred stojí dominantná Strážna veža zo 17. storočia, ktorá slúžila na ochranu mesta pred vpádmi Turkov, a barokový kostol sv. Františka Xaverského. Pod vežou nájdeme biely pomník patrónky chudobných, Františky Andrassyovej. Jadro je od roku 1991 pamiatkovou zónou a našu pozornosť si v ňom získala nie len katedrála Nanebovzatia Panny Márie, ale hlavne niekdajší františkánsky kláštor v severozápadnom rohu námestia.
Auto sme odstavili na parkovisku priamo na námestí. Od pondelka do soboty sa parkovné 0,5€/hod platí SMSkou. Kultúrno-kreatívne centrum Kláštor sme mali na dohľad a delilo nás od neho len pár krokov.
Základy kláštora boli položené františkánmi v roku 1745 a dokončený bol v roku 1780. Sídlo františkánov pozostávalo zo 4 krídel, vstupnej veže a kostola sv. Anny, v ktorom sa dodnes konajú bohoslužby v maďarskom jazyku. V roku 1890 zachvátil kláštor s vežou požiar, no objekt bol našťastie skoro opravený. Po vyhnaní mníchov z kláštora v 20. storočí niekoľko rokov slúžil ako dom dôchodcov, a v súčasnosti je považovaný za národnú kultúrnu pamiatku.
V roku 2016 sa kláštora ujalo občianske združenie Otvor dvor a začalo jeho priestory rekonštruovať, pričom pôvodná dispozícia kláštora ostala zachovaná. Vďaka tejto krásnej iniciatíve dnes kláštor láka návštevníkov vďaka skvelej káve, miestnemu pivu a hlavne kultúrnym podujatiam.
Po vstupe do veže nás čakalo kníhkupectvo Artforum. Chodbou sme sa dostali na nádvorie kaviarne Rajský dvor s pôvodnou 15 metrovou kamennou studňou a dreveným pódiom. Vošli sme do interiéru kaviarne a spoza baru so starobarokovými klenbami nás už s vrelým úsmevom vítala milá čašníčka. Prvou z dvoch miestností, ktorými kaviareň disponuje, je English Corner. Vznikol s podporou Ambasády USA na Slovensku a tvoria ho knižnice anglických kníh, ktorými si návštevníci môžu spríjemniť čas strávený pri drinku. V druhej miestnosti nás upútala freska Poslednej večere, ale ani klavír s výčapom neostal nepovšimnutý.
V kaviarni podávajú nápoje rôznych druhov a čoskoro by do ponuky chceli zaradiť aj jedlá. My sme si v autentických priestoroch dýchajúcich atmosférou vychutnali kvalitnú kávu, obdivovali pôvodné maľby na kláštorných múroch a započúvali sa do príjemnej hudby. Pestrý nápojový lístok dopĺňa napríklad aj pivo z miestneho rožňavského pivovaru Kaltenecker, víno Žufánek, či prírodné medovo-bázové limonády Mellos. Psíkovia sú v Rajskom dvore taktiež vítaní.
Kláštor navštevujú domáci aj cezpoľní umelci a v priestoroch sa pravidelne organizujú čítania z kníh, workshopy, prednášky i diskusie, a v neposlednom rade aj koncerty so živou hudbou. Na stránkach Kultúrno-kreatívne centrum Kláštor a Rajský dvor na sociálnej sieti Facebook nájdete vždy aktuálne novinky o udalostiach, ktoré sa v blízkej dobe plánujú.
Okrem kníhkupectva a kaviarne v kláštore nájdeme aj krajčírsku dielňu Monastery, prvé rožňavské coworkingové centrum a ubytovanie, ktoré si momentálne svoje využitie našlo v pomoci utečencom z Ukrajiny.
Dopravná dostupnosť
Parkovanie ÁNO, |
Autobusová zastávka ÁNO |
||
Vlaková zastávka ÁNO, |
Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.