fbpx
Košický región: Turistika

Stúpačky, rebríky, kovové reťaze a rieka priamo pod nohami. Už len pri tejto predstave tuhne krv v žilách. Hlboká dolina vyzerá ako úplne iný svet. Vitajte v Slovenskom raji, jednom z najkrajších národných parkov na Slovensku a zároveň v jeho najpopulárnejšej časti Prielom Hornádu.

Turistika v Slovenskom raji (Kyseľ)
Foto: Lukáš Varšík

VIAC AKO VÝHĽAD

„V Slovenskom raji sa nájde úplný začiatočník, no aj náročný turista,“ hovorí Dominika Friedmannová. „Vždy sa tam prekonám, pretože zvládnem svoju fóbiu z rebríkov.“ Viac ako 300 kilometrov trás si vyžaduje pravidelné udržiavanie, a preto sa pri vstupe do Raja vyberá poplatok 1,50 €.

„Užívali sme si výhľady, radostné napätie a lezenie po rebríkoch popri vodopádoch s vedomím, že každý krok mimo by bol katastrofou,“ hovorí Norman Thatcher Scharpf z americkej ambasády v Bratislave, ktorý navštívil Slovenský raj so svojou rodinou.

„Moje deti povedali, že v USA by nemali možnosť zažiť niečo také vzrušujúce, pre opatrnosť prevádzkovateľov a možné právne naťahovačky v prípade, že by sa niekto zranil.“

Turistické chodníky okolo Prielomu Hornádu sú spojením príjemnej prechádzky a terénu, ktorý si vyžaduje kondíciu. Vo viacerých dolinách turisti stúpajú po rebríkoch popri vodopádoch, ako napríklad v Kláštorskej doline, odkiaľ trasa vedie na lúku s ruinami vyše 700 rokov starého kláštora. Odtiaľ si je možné požičať bicykel a zjazdiť cestu do Podlesku – jedného z centier, odkiaľ sa túry v Raji obyčajne začínajú.

Ako jeden z mála národných parkov je Slovenský raj prístupný celoročne, a to aj v zime. Návšteva snežného hradu, snežné skútre, lyžovanie, bežkovanie alebo lezenie po ľadopádoch sú len niektoré z možností. „Pre mňa je asi najväčším zážitkom zamrznutý Prielom Hornádu, čo sa stáva len raz za niekoľko rokov. Vtedy sa dá chodiť po ľade a niekedy tam ľudia korčuľujú,“ hovorí Dana Novisedlákova, členka Klubu rodinnej turistiky Košice.

Zádielská dolina v Slovenskom krase

PREKVAPENIE NA KONCI

Zima očarí aj v ďalšej obľúbenej turistickej oblasti, v Zádielskej doline, ktorá sa nachádza v Slovenskom krase, 40 kilometrov západne od Košíc.

Pri túre cez štyri kilometre dlhú tiesňavu je možné vidieť mnoho drobných jaskýň, krasových a skalných útvarov. Najznámejším z nich je Cukrová homoľa vysoká 105 metrov. Dolina má v niektorých miestach šírku len 10 metrov. V lete je to nenáročná prechádzka popri potoku a náučné tabule informujú o tunajšej chránenej faune a flóre. Terén sa mení na náročnejší na konci doliny pri stúpaní na planinu, odkiaľ je fascinujúci pohľad zo skál do doliny a na obec Zádiel. Trasa z planiny pokračuje cez les k Turnianskemu hradu alebo do obce Háj, kde sú ukryté Hájske vodopády.

Vulkanické jazero Morské oko

ZVYŠKY PO SOPKE

Pre tých, ktorí majú radi pekné scenérie, ale zároveň nenáročnú turistiku, ponúka košický región kompromis – vulkanické jazero Morské oko, ktoré leží vo Vihorlatských vrchoch.

Autom sa dá dostať až na záchytné parkovisko Krivec, vzdialené osem kilometrov od obce Remetské Hámre. Z parkoviska k jazeru to potom pešo trvá pätnásť minút. Morské oko s náučným chodníkom je obľúbeným miestom na víkendové rodinné výlety. Tí, ktorí chcú vyskúšať náročnejšiu turistiku, môžu pokračovať ďalej hodinu a pol severnou trasou na Sninský kameň.