8 tipov na lokality s jesennými výhľadmi a neopakovateľnou atmosférou
Plavky a slnečník odlož do skrine a vytiahni deku a čaj. Prichádza čas navštíviť miesta, ktoré „rozkvitajú“ od konca babieho leta do vrcholiacej jesene. Miesta, ktoré hrajú pestrými farbami a voňajú zrelými plodmi. Prichádza totiž obdobie tekvíc, jablkových koláčov, teplého čaju, Harryho Pottera a hľadania oddychu od ruchu veľkomesta, počas ktorého si môžeš užiť nádherné jesenné výhľady. Tu je 8 tipov na miesta, kde je v týchto mesiacoch príroda naozaj krásna.
- Sivec – Malá Lodina
Jeden z najkrajších výhľadov na jesennú prírodu sa vám naskytne po tom ako vystúpite na vrch Sivec, ľudovo nazývaný aj ,,Šiva skala” alebo aj ,,Šivec”. Vrcholové bralo je pretiahnuté do úzkeho skalného hrebienka. Na vrchu a v jeho okolí sa nachádzajú pozoruhodné krasové javy, najmä jaskyne v doline Malý Ružinok. Strmé severné skalné steny Sivca prudko klesajú k neďalekej priehradnej hrádzi vodnej nádrže Ružín. Z brala je pekný výhľad na vodnú nádrž Ružín, a ak Sivec navštívite počas priaznivého počasia, rozprestrie sa pred vami výhľad aj na Volovské vrchy, Branisko, Čergov, Slanské vrchy, ba dokonca aj na Vysoké Tatry.
Tento vrch sa nachádza severozápadne od mesta Košice v blízkosti Ružínskej priehrady. Dostať sa tu môžete z viacerých miest. Medzi najčastejšie východiskové body patria most pri niekdajšej dedine Košické Hámre a vlaková zastávka Ružín.
- Turniská – Kojšov
Ak sa chcete stať súčasťou jesennej prírody, spojenie s ňou nenájdete inde tak intenzívne ako na Kojšovských Turniskách. Scenéria ako z filmu vás dostane do tej pravej jesennej nálady. Na južnom svahu Murovanej skaly sa týčia tamojšie krajinársky najhodnotnejšie útvary tzv. Turniská (nazývané aj Turne), ktoré dominujú nad okolitým lesným porastom.
Názov zoskupenia skalných veží Turniská pochádza z východniarskeho nárečia názvu slova turňa, čo po slovensky znamená veža. Ide o zoskúpenie vápencových veží a brál usporiadaných približne do kruhu, ktoré sú ukryté v bukovom lese na svahu hrebeňa pri obci Kojšov. Turniská sú využívané hlavne horolezcami (oblasť obsahuje okolo 70 ciest), pričom výška týchto veží je 30 až 60 metrov.
Najatraktívnejším miestom celej oblasti je prírodný výtvor a mohutná skalná brána nazývaná ako Turniská klenba, ktorej výška je približne 10 metrov, šírka 15 metrov a dĺžka 20 metrov.
Foto: Keturist
- Holmikova kaplnka – Smolník
Do jesennej atmosféry sa zamilujete aj v Hnileckej doline, ak navštívite bývalé kráľovské banícke mestečko, dnes obec Smolník. Jej bohatú históriu súvisiacu s ťažbou nerastných surovín uvidíš na každom kroku, ale počas jesene, keď sa sfarbia listy stromov na Rotenbergu a okolitých kopcoch, kde prebiehala ťažba, nebudete chcieť z tejto dedinky odísť. Najkrajší pohľad sa vám naskytne ak si trošku vyšliapete k Holmikovej kaplnke, ktorá sa týči nad dedinou.
Kaplnka pochádza z roku 1934, keď ju dal postaviť smolnícky obchodník Ján Holmik. Ten v neďalekej zákrute na ceste smerom na Štós prežil závažnú dopravnú nehodu. Spomínaný obchodník dal na tomto mieste ešte v tom istom roku postaviť z vďačnosti, že prežil kaplnku, ktorá nesie dodnes jeho meno. Dnes je v jej blízkosti tiež obrovská lavička, z ktorej uvidíš na jeseňou sfarbené okolité vrchy ešte lepšie. Už si len zbaliť kávu do termosky a vyraziť.
- Tokaj – Malá Tŕňa
Na dolnom Zemplíne je takouto ideálnou jesennou destináciou na jesenné prechádzky vinárska oblasť Tokaj.
Na Tokaji vás čaká naozaj intímny kontakt s prírodou s množstvom hrozna a zafarbených viničov. Tú miestni vinári po stáročia kultivujú na svahoch viníc siedmych tokajských obcí: Čerhov, Veľká Tŕňa, Malá Tŕňa, Bara, Černochov, Viničky a Slovenské Nové Mesto.
Protiváhu k veľkému vinárstvu, akým je napr. známy Ostrožovič, tvoria historické gazdovské pivnice na neďalekom kopci. Areál je príznačný svojimi vstupnými portálmi, za ktorými sa kľukatia podzemné chodby s malými pivničnými priestormi plnými zrejúceho vína. V čase vinobrania tu určite narazíte na pracujúcich vinárov, ktorí vám o histórii a prítomnosti tohto miesta radi povedia viac.
Z historického podzemia po krátkej prechádzke prídete na výslnie modernej doby. Uprostred úhľadných viníc, za obcou Malá Tŕňa, vás milo prekvapí gigantický vínny sud, ktorý svoj tvar prepožičal ikonickej vyhliadkovej veži. Tá sa v roku 2015 zaslúžene stala slovenskou Stavbou roka a postupne aj symbolom moderného Tokaja.
- Ružínska priehrada – Ružín
Hoci je Ružínska priehrada vyhľadávanou najmä v lete na vodné športy, aj počas jesenných mesiacov vie návštevníkov očariť romantickými zákutiami, ktoré naberajú vďaka viacfarebnosti prírody úplne nový charakter.
Vodná priehrada Ružín je situovaná na rieke Hornád, juhovýchodne od obce Margecany. Cez priehradu vedie železničný most prezývaný aj „Ružínsky viadukt”. Polohou patrí medzi najkrajšie vodné plochy na Slovensku. Neďaleko priehrady sa nachádza aj najnavštevovanejší vrch v okolí Košíc, ktorý sa volá Sivec.
Vyrazte loďkou alebo kajakom po vlnách Ružína a objavte dychberúce meandre, ktoré by očarili aj nejedného filmára a tiež pokoj, aký táto vodná plocha vyžaruje.
- Košice
Predstavte si alej farebných stromov zakončenú nádhernou architektonickou stavbou … Nemusíte si predstavovať, v Košiciach ju nájdete priamo v historickom centre. Genius loci Hlavnej ulice je na jeseň ešte hmatateľnejšie vďaka kontrastu medzi architektúrou Národného divadla Košice či Dómom sv. Alžbety a hnedo, zeleno, červenými listami okolitých stromov. Celá Hlavná ulica je lemovaná kaviarničkami a reštauráciami s vonkajším sedením, kde nájdete deky a ohrievače, vďaka ktorým si budete môcť vychutnať atmosféru jesenných Košíc v pohodlí a teple. Nenechajte sa zmiasť ani tvrdením, že Spievajúca fontána je najkrajšia v lete. Verte, i na jeseň má svoje neopakovateľné čaro a fotografiu s fontánou, Dómom a sfarebnými stromami vám budú mnohí ticho závidieť.
- Morské oko – Remetské Hámre
Pri predstave absolútneho oddychu a pokoja v čarokrásnej, až romanticky pôsobiacej, prírode, ktorú akoby namaľoval slávny maliar, sa nám vynorí Morské oko. Toto jazero sopečného pôvodu, ležiace pod sopečným pohorím Vihorlat, vás láka na oddych od masového turizmu, od hluku veľkomesta. Kávička v termoske, desiata v ruksaku a len príroda a vy. Táto jednoduchosť, ktorú v sebe Morské oko skrýva, je dnes vyhľadávanou vzácnosťou.
8. Drevený trón na Kyslíkovej trase – Gelnica
Dobite si energiu vďaka nádhernej túre k drevenému trónu, ktorý sa nachádza na obľúbenej Kyslíkovej trase nad Gelnicou, v objaví Volovských vrchov. Tento zážitok vás bude tešiť ešte dlho po jeho navštívení, keďže výhľad na časť Hnileckej doliny je absolútne fenomenálny. Tento výhľad sa nedá kúpiť, musíte si ho poriadnym výšľapom zaslúžiť, ale odmena stojí za to!
Ticho, vtáky, príroda, čistý vzduch a vy. Po ceste si môžete dopriať zastávku pri Turzovskom jazere či zájsť do štôlne Jozef alebo k neďalekému banskému skanzenu neďaleko.
Foto: Peter Varga