fbpx
Drahňov a kaštieľ Lónyayovcov

Ambasádori: Autom po Slovensku

V okrese Michalovce, v strede obce Drahňov, stojí kaštieľ Lónyayovcov spolu s ďalšími troma kultúrnymi pamiatkami. Schátrané steny kaštieľa a povestný príbeh zamilovanej dvojice v nás budili dojem, že ideme na urbex. Budove už ale obec našla iné využitie…

Kaštieľ Lónayayovcov v Drahňove

Najstaršia písomná zmienka o obci Drahňov pochádza už z roku 1262. V 15. storočí mal Drahňov štatút malého mestečka, o čom svedčí aj to, že sa tu vyberalo mýto. Mestečko však na prelome 17. a 18. storočia takmer úplne zaniklo. Na nohy sa mu opäť podarilo postaviť aj napriek tomu, že ho v tom čase tvorilo len 9 meštianskych domov. Dnes je z 1500 obyvateľov obce 1200 rómskeho pôvodu. Ako hovoria, nič im tu nechýba, a jeden manželský pár si dokonca otvoril potraviny na južnom konci obce.

V obci Drahňov sú evidované 4 kultúrne pamiatky: kaštieľ, reformovaný kostol, pohrebná kaplnka a pomník po obetiach prvej svetovej vojny.

V popredí reformovaný kostol s pohrebnou kaplnkou, za nimi kaštieľ

Keď prechádzame obcou, už z hlavnej cesty sa na návrší za futbalovým ihriskom črtá na prvý pohľad jednoposchodová, ošarpane pôsobiaca budova. Až keď ju obídeme dookola, zistíme, že je v skutočnosti dvojpodlažná. Je to kaštieľ, ktorý dali v roku 1812 postaviť Lónyayovci na základoch Daróciovského kaštieľa. Umiestnili doň rodinný archív a knižnicu s 27 tisíc zväzkami. Aj pre ne sa tu často stretávali literáti, politici a vedci. Lónyayovci mali veľký vplyv na rozvoj obce – a to nie len vďaka intelektuálnemu rastu, ale aj modernému poľnohospodárstvu. Niektoré zo vzácnych zväzkov si Lónyayovci zobrali, no počas druhej svetovej vojny si nimi kúrili ruskí vojaci a po vojne bol zvyšok rozkradnutý.

Kaštieľ od hlavnej cesty
Kaštieľ zozadu

Klasicistická stavba kaštieľa má pôdorys v tvare písmena L. Otvorené stĺpové arkády boli súčasťou kratšieho záhradného krídla. Okolie kaštieľa skrášľoval veľký park so zaujímavými rastlinami. Dnes z neho ostali len kríky orgovánu. Pri kaštieli bola kedysi mliekareň a ľadovňa (ľadová pivnica do ktorej sa privážal ľad aby chránil potraviny).

Stĺpové arkády

Z bohatého interiéru kaštieľa sa v Drahňove zachoval len jeden artefakt, ktorý visí v pracovni starostu. Obraz oživuje pohľad na altánok v parku, v ktorom Lónyayovci veľmi radi sedávali, s kostolom v pozadí. Na druhej strane obrazu je ručné venovanie z roku 1940.

Okolo kaštieľa koluje ľúbostný príbeh jeho posledných, svetoznámych majiteľov. Belgická princezná Štefánia (vdova po Sissinom synovi Rudolfovi Habsburskom) sa vzdala cisárskej koruny kvôli láske k nižšie postavenému grófovi Elemírovi Lónyaymu, pánovi kaštieľa v Drahňove. Aj keď od tej doby kaštieľ často navštevovali, nebývali v ňom. Spolu sa odsťahovali do Rusoviec a žili šťastne aj napriek tomu, že Štefánia už nemohla mať deti. Jej prvý manžel ju, po vzťahoch s prostitútkami, infikoval pohlavnou chorobou, ktorá jej spôsobila neplodnosť.

Kaštieľ je od roku 1963 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku a obec je pri jeho obnove značne limitovaná pamiatkármi. Budova má aktuálne len vymenené okná a novú strechu, sídli v nej základná škola Alapiskola.

Pamätná tabuľa na jednej zo stien budovy je spomienkou na oslobodenie obce sovietskou armádou.

Pamätná tabuľa

Lónyayovci boli reformovanej viery a v roku 1836 dokončili stavbu reformovaného kostola, ktorý dodnes s kaštieľom susedí na jeho severnej strane. Ide o jednoloďovú klasicistickú stavbu s predstavanou vežou. V roku 1881 bola za kostolom vybudovaná rodinná hrobka, a neskôr počas vojny kvôli hľadaniu šperkov taktiež zničená. Teraz je zrekonštruovanou pohrebnou kaplnkou. Pred budovou fary nájdeme poslednú pamiatku, spomínaný pomník po obetiach prvej svetovej vojny.

Pomník po obetiach prvej svetovej vojny
Reformovaný kostol

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO, Drahňov
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

 

 

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.