Prepojenie umenia, prírody, lokality a človeka môžete na vlastné oči vidieť a zažiť pri svojom objavovaní Východu. Jedinečné diela vyrástli už na ôsmich miestach Košického svetového kraja.
Vaša ďalšia návšteva východu Slovenska sa môže zaradiť medzi dobre zapamätateľné zážitky, ak si za cieľ zvolíte nezvyčajnú galériu v otvorenej krajine, nazvanú Umenie na mieste X. Putovanie za jej ôsmymi exponátmi sa vám zároveň stane príležitosťou pre spoznávanie nových miest a nových ľudí. Navštívite pri tom národné parky Slovenský raj a Slovenský kras, jazero Turzov pri Gelnici, gejzír v Herľanoch, lužný les pri rieke Bodrog i Vtáčí raj na Senianskych rybníkoch.
Galériu porovnateľných rozmerov budete na Slovensku, ale i v Európe, len ťažko hľadať. Každé Miesto X sa vám aj preto stane dokonalou zámienkou na kratší, či dlhší výlet do územia, v ktorom spoznáte veci menej známe či nespravodlivo prehliadané. A hoci budete na týchto cestách určite stretávať pátračov sebe podobných, náš Východ a jeho landartová galéria tu budú iba pre vás!
Za tromi z ôsmych umeleckých artefaktov nemusíte chodiť ďaleko. Ležia doslova na skok od Košíc a sú ideálne na rýchly „úlet z každodennosti“. Padajúca hviezda, Kométa, vás privedie do ústia Zádielskej doliny, výletníkmi obľúbenej lokality na východe národného parku Slovenský kras, kde vám Michal Machciník svojím dielom pripomenie, aké dôležité je vnímať samého seba ako spolutvorcu prostredia, ktoré si len „požičiavame“ od prírody.
Turzovské jazero v blízkosti mesta Gelnica je miestom kontemplácie. Ľudské stopy v podobe (ne)existujúcich objektov dotvárajú jeho prírodné genius loci. Dekády čulého života sa tu striedajú s dekádami živých spomienok a Jarmila Mitríková túto dynamiku zhmotnila v keramickej mozaike Račia procedúra priamo na brehu jazera, aby vás pozvala na príjemné „stretnutie so samým sebou“.
Čas je s nami odvtedy, ako ho vieme merať. Napríklad aj jednoduchým pozorovaním pohybu nebeských telies. V bezprostrednej blízkosti Košíc, v areáli svetovo unikátneho studeného gejzíru v Herľanoch, vám Samuel Velebný dáva možnosť stať sa aspoň na chvíľu „mierou času“ a, ako živá „ručička“ na veľkých slnečných hodinách, vydať sa na cestu Za časom na oblohe.
Putovanie do raja, v tomto prípade slovenského, nemusí byť iba o roklinách a Dobšinskej ľadovej. Milovníci umenia, ktorí hľadajú monumentálne diela v prírode, nech sa vyberú na Košiarny briežok. Jozef Pilát ozvláštnil toto obľúbené oddychové miesto Spišiakov, keď na ňom skonštruoval impozantnú pripomienku regionálnej staviteľskej tradície v podobe „zrubového diela“ Dúha vodu pije.
Ďalším obľúbeným miestom „bez starostí“, ktoré miestni i návštevníci Slovenského raja stále viac vyhľadávajú, je areál zaniknutého letohrádku Sans Souci nad obcou Iliašovce. Ducha tohto pokojného historického miesta doplnili umelci o dielo, ktoré motivuje k premýšľaniu o dobe, v ktorej sa práve nachádzame, a ktorá posúva hranice našich predstáv o možnom a nemožnom. Uchytí sa teplomilná rastlina v jednoduchom úkryte, ktorý pre ňu vytvorili Martin Piaček a Matej Gavula? Odpovede vám ponúkne ich Figová jama.
Nie ďaleko od raja sa rozprestiera magická krajina Gemer. Jej história je bohatšia a slávnejšia ako jej budúcnosť, ale jej spoznávanie sa vždy odohráva v prítomnosti. Bývalé honosné mestečká a malebné koncové doliny, ktorých ústia sú v dobrom i v zlom poznačené dávnejšou banskou a hutníckou činnosťou, inšpirovali aj vznik nezvyčajného krajinného monumentu 1+1=LES v Drnave. Matúš Kurdel doň umne vpísal dlhý gemerský príbeh spolužitia živej a neživej prírody. Pridajte sa aj vy! Vstúpte do oceľového tela Gemera a staňte sa na moment jeho živým srdcom!
Aj na Východe sa dá ísť ďalej na východ! Napríklad za vtákmi, ktoré si obľúbili nížinu v okolí rozsiahlych Senianskych rybníkov a s nacvičenou pravidelnosťou sa tu zastavujú na svojich migračných trasách. Ich jemné spojenie s človekom zdokumentovali subtílnym a zároveň výrazným dielom Kukaň Tomáš Kocka Jusko a Alex Selmeci. Kukaň je svojská rozhľadňa, ktorá obracia perspektívu pozorovateľa z človeka na samého vtáka. Napokon, kto bol v tejto pokojnej zemplínskej „stepi“ prvý?
Bodrog, rieka bez prameňa, je pre pozorovateľa najkrajšia priamo z jej hladiny. Lemovaná hustou zeleňou, iná v každom ročnom období a bohatá na faunu a flóru, je večne plynúcim ostrovom nedotknutej prírody slovenského Východu. Jej symbolom sa stala chránená korytnačka močiarna, ktorú si za tvorivú inšpiráciu zvolil Radovan Čerevka. V opustenom kameňolome, v blízkosti prírodnej rezervácie Tajba, navŕšil zemný val v tvare monumentálneho panciera korytnačky. Tento Korytnačí bunker odkazuje na blízky biotop ohrozeného druhu ako na miesto útočiska i miesto pozorovania a každého z nás vyzýva k individuálnej zodpovednosti k stále viac zraniteľnej prírode.
O všetkých ôsmych umeleckých dielach z unikátnej landartovej galérie Umenie na mieste X sa viac dozviete na www.umenienamieste.sk