Okruh Galmus

Okruh Galmus - válaszd ki amire szükséged

TRASA

Okruh Galmus

 Dĺžka50km
 Čas5hod
 NáročnosťStredne náročná 
 TerénAsfalt, spevnená cesta, lesná cesta 

 

 

zastávkakm/časlokalitainfo/poznámky

Markušovce

0 km

Michalská 35/53, 053 21,
GPS: 48.915481, 20.623705

Okruh Galmus začíname pri historickej pamiatke, Markušovskom kaštieli. Choďte na východ popri rieke Hornád po hlavnej ceste. Cesta je značená červenou cykloznačkou a žltou turistickou. Na rázcestí Olše odbočte doľava na Matejovce nad Hornádom.

Matejovce nad Hornádom

4,4 km

GPS: 48.916797, 20.670306

V Matejovciach dorazíte k rázcestníku červenej a mordej cykloznačky. Keď sa vydáte ktoroukoľvek cestou do tohto bodu sa nakoniec vrátite. My sme zvolili modrú, ktorá vedie popri riečke a hneď za dedinou sa stáča doľava stúpaním do hory. Nastúpate cez lesy a lúky približne 300 výškových metrov do dediny Poráč.

Poráč

11,7 km

GPS: 48.883933, 20.726030

Dostanete sa k mape na rázcestí modrej a zelenej cykloznačky. Pokračujte rovno klesaním do Poráčskej doliny po zelenej cykloznačke. V doline je rekreačný areál, ubytovanie, štôlňa a aj lyžiarske stredisko. Ideálne miesto na malú pauzu. Trasa ďalej pokračuje po zelenej cez tiesňavu popri rieke neustálim klesaním až k rázcestiu Ploštiny.

Ploštiny

18,7 km

GPS: 48.882978, 20.810101

Po oddychovom zjazde neprehliadnite smerovník Ploštiny. Tu odbočíte doľava na modrú značku, veľmi strmím stúpaním, do chráneného územia Galmus. Na necelých troch kilometroch nastúpate 300 výškových metrov čo dá zabrať. Dobrá správa je že to bude posledné výrazné stúpanie na trase.

Chata Galmus

22,6 km

Tokajská 186/21, 076 31,
GPS: 48.400671, 21.746807

Pri chate Galmus tečie prameň, keby vám po stúpaní došla voda. Od chaty pôjdete po žltej cykloznačke, zjazdom až k jazeru ZA HOROU. Ďaľšia rekreačná oblasť v príjemnom prostredí s reštauráciou.

Za horou

27 km

GPS: 48.926405, 20.805355

Keď už budete dosť vyrekreovaný, trasa teraz pokračuje po červenej cykloz-načke, smerom na Olcnavu a Vítkovice. Už sa budete blížiť ku križovatke cyklotrás v Matejovciach na ktorej ste už boli, ale ešte tesne pred tým sa zastavte pri prírodnom úkaze Šiklavá skala. Tá hlavne v zimných mesiacoch a dlhotrvajúcich mrazoch predvádza úžasné divadlo.

Markušovce

50 km

GPS: 48.915481, 20.623705

Z Matejoviec je vám už cesta známa a po rovinatých okresných cestách ste za chvíľu pri Markušovskom kaštieli.

 

Markušovce

Markušovce sú starou historickou obcou ležiacou v údolí rieky Hornád, východne od mesta Spišská Nová Ves. V minulosti významne ovplyvňovala život na Spiši vzhľadom na sídlo rodiny Máriássyovcov. Svojimi kultúrnymi a historickými pamiatkami, ktoré sú v obci zákonom chránenou pamiatkovou zónou je predurčená na rozvoj turistického ruchu. Prvé zmienky o obci Markušovce pochádzajú zo začiatku 12.storočia kedy sa dedina spomína ako hraničná osada a strážna obec.

Pri návšteve obce sa určite oplatí navštíviť jej pamiatky, akými su napríklad Markušovský hrad.  Dnes je hrad len čiastočne zachovaný a nie je sprístupnený verejnosti. Prechádza popri ňom chodník vedúci až ku kostolu. V obci je aj gotický kostol sv. Michala z 13. storočia so zachovanými časťami hradu. Keď sa obec stala sídlom rodiny Mariassyovcov, tí tu dali postaviť renesančný kaštieľ, neskôr rokokovo prestavaný. V kaštieli je expozícia historického nábytku. Okolo kaštieľa je francúzsky park s rokokovým letohrádkom Dardanely s expozíciou klávesových hudobných nástrojov.

Taktiež sa tu nachádzajú zaujímavé prírodné útvary ako Markušovský skalný hríb, ktorý leží 5 km od obce, v Hornádskej kotline. Nachádza sa na strmom svahu vo výške 470 m n. m. Ide o najkrajší hríbovitý skalný útvar na Slovensku. Vznikol v hornádskych vrstvách . Tvorí ho 8 m vysoká noha zložená zo zlepencov, ktoré sú menej odolné voči zvetrávaniu a tak sa rozpadli skôr ako pieskovce, z ktorých je vytvorený klobúk hríba o priemere cca 3 m. Za zmienku určite stojí i Markušovská dolina. Tá ponúka široké možnosti na relax, turistiku, cyklistiku a je veľmi populárna ako medzi mladými, tak aj staršími občanmi. Ďalšou prírodnou atraktivitou sú Markušovské steny. Ide o chránené územie ležiace v Hornádskej kotline na ľavom brehu rieky Hornád medzi obcami Markušovce a Matejovce nad Hornádom. Neopakovateľný obraz územiu dávajú strmé skalné steny, v ktorých príroda počas štvrtohôr zvetrávaním, činnosťou vody, ľadu, slnka a vetra vytvorila ojedinelé skalné útvary.

 

Poráčska dolina

Poráčska dolina sa nachádza v Slovenskom rudohorí v blízkosti Slovenského raja pod obcou Poráč a je úzka približne 9 km. Je to dlhá krasovitá dolina, ktorú vo vápencoch vyhĺbil Poračský potok.
Dolina má polokrasový charakter prielomovej tiesňavy, ktorá ústi pri obci Slovinky. Je vrazená medzi skalné útesy Vápenika, Červených skál a Slovinskej skaly, ktoré sú súčasťou planiny Galmus.Na jej vápencových bralách sa nachádza množstvo jaskýň. Najnámejšou je Homološova jaskyňa, ktorá sa nachádza asi v 800 m výške nad bývalou chatou Čierny bocian. Lesné porasty vypĺňajú v podstate celú Poráčsku dolinu. Ide o do veľkej miery o prirodzené, pôvodné bukovo-jedľové porasty. Brehové porasty okolo potoka sú zväčša tvorené jelšou sivou, vŕbou krehkou, purpurovou a čremchou.
V doline sa nachádzajú rekreačné zariadenia s ihriskami a lyžiarskými vlekmi (SKI BRODOK a PORAČ PARK), značené turistické chodníky, cykloturistické trasy a rôzne ubytovacie zariadenia.

 

Štôlňa Pavol

Vyrazenie štôlne Pavol je datované do obdobia 18.storočia kedy nastal veľký rozmach baníctva na celom Slovensku.

Nachádza sa v Poráčskej doline, východnejšie od štôlne Peter pri bývalej „zelenej chate“, ktorá bola postavená na halde pred jej ústím.
Keď sa v 60-tych rokoch stala Poráčska dolina atraktívnym miestom na rekreáciu, postavili Železorudné bane Rudňany prvú chatu, lyžiarsky vlek a kúpalisko. Následne bol na Suchom vrchu vedľa štôlne Peter postavený modernejší vlek a na halde pred štôlňou Pavol tzv. „Zelená chata“, ktorá bola drevená a slúžila ako bufet. Pred zavaleným ústím štôlne Pavol bola postavená imitácia štôlne z TH výstuže a železobetónových pažníc, ktorá slúžila ako pivnica na uskladňovanie potravín. Túto chatu dnes Tovarišstvo poráčskeho baníctva prebudovalo na banícke múzeum.

 

Galmus

Planina a pohorie Galmus sa nachádza na severovýchode Volovských vrchov a je to vapencovo-dolomitická platňa, ktorá je rozdelená na dve časti centrálnou Poráčskou dolinou. Patrí do podcelku Hnileckých vrchov, tvoria ju vápence, zo severu ju ohraničuje tok Hornádu, zo západu Markušovský potok a z juhovýchodu Slovinský potok. Toto krasové územie v dĺžke 10 km a v priemernej šírke 5 km dosahuje plošnú rozlohu okolo 50 km2.

Tvoria ho vrchy Skala (1014 m n.m.) Matisovec (877 m n.m.), Suchinec (943 m n.m.) a Holina (880 m n.m.) a planina nachádzajúca sa medzi spomínanými vrchmi o rozlohe 3km2.
Najzachovalejší prales v celom Galmuse sa nachádza v závere Svätojánskej doliny, v nadmorskej výške 550–750 m n.m..Nachádzajú sa tu rôzne krasové formy ako sú škrapy a závrty a jaskyne. Najznámejšou jaskyňou je Šarkanova diera s dĺžkou 177 metrov a s archeologickými nálezmi. Medzi jeho najväčšie zaujímavosti patria dve národné prírodné rezervácie, Červené skaly a Galmuská tisina. Na území pohoria Galmus boli vyhlásené dve územia európskeho významu, Galmus a Jánsky potok. Je tu množstvo výhľadových vrchov a miest, z ktorých je nádherný výhľad na okolitú prírodu.
V Galmuse sa nachádzajú rekreačné strediská, lyžiarske strediská, je tu množstvo turistických a cykloturistických trás. V zime tu nechýbajú udržiavané bežecké lyžiarske trasy.

 

Zahura

Za Horou alebo ľudovo Zahura je časť Spišských Vlách, turistické stredisko vzdialené 3 km od centra mesta. Nachádza sa tu lyžiarsky vlek pre začiatočníkov a pri ňom jazero na kúpanie. V zime toto jazero zamŕza a je vhodné na korčuľovanie. Občerstvenie a ubytovanie je možné v zrekonštruovanej chate SABINKA. Práve toto zariadenie v zime zabezpečuje zjazdnosť bežkárskych tratí a v prípade záujmu vás tu radi povozia aj na snežnom skútri. Takisto môžete využiť aj kúpanie v kúpacej kadi.
V blízkosti sa nachádza aj lyžiarske stredisko Plejsy a krytá plaváreň v Krompachoch. V letnom období má stredisko široké využitie pre relax, turistiku, cykloturistiku a šport.

 

Šikľavá skala

Šikľavá skala je najväčším vodopádom lokality planiny Galmus a je jedným z početných krasových útvarov, roztrúsených po celom tomto území.
Voda stekajúca po mohutnej, strmej vápencovej skale v zime  vytvára približne 14 metrov vysoký a 30 metrov dlhý ľadopád a zaujímavé ľadové útvary. V týchto mrazivých dňoch voda zo skaly kvapká a ľadopád tak stále rastie. Viacerí turisti ho považujú za jeden z najkrajších ľadopádov na Slovensku.

Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je vodopád prírodnou pamiatkou.

 

Turistická informáčná kancelária:

Turistická informačná kancelária Gelnica, Banícke námestie 763/4, 05601 Gelnica, Tel.: 053/481 41 27
Turistické informačné centrum Spišská Nová Ves, Letná 56/49, 052 01 Spišská Nová Ves, Tel.: 053/429 82 93

 

Reštaurácie a ubytovanie:

Chata Sabinka - Rekreačné stredisko Záhura - Spišské Vlachy, Jaroslav Matúš, Mob.: +421 915 961 730 E-mail: jaro.matus@netiq.sk

Poráč Park relax & sport centrum, Poráčska dolina 053 23, Tel: +421 905 794 705, +421 53 42 98 797, poracpark@poracpark.sk

Chata Dáša, Poráčska dolina 426, 053 23 Poráč, +421-918-538508, +421-915-960776,
miko.cupak@gmail.com

 

Cykloservis:

SooF - Peter Jenčík, Hviezdoslavova 36, Spišské Vlachy, tel.: +421 919 235 220
Kellys Bicycles S.r.o.  Štefánikovo námestie 2378/5, 052 01 Spišská Nová Ves, Telefón: 053/446 87 34

 S finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR

Tudtad?

The National Park Slovak Krast, with an area of over 36 000 ten-hectares, is one of the biggest karst areas in Central Europe.

The Zádielská Valley belongs to the gems of Slovak rock-climbing? The climbing of the specified rock massives is permitted from 1st August until the 1st of March.

The statue of the marathon runner is the only one in the world. There isn’t an artistic sculpture depicting a marathon runner anywhere else in the world, additionally, a part of this piece of art is documentation of all the marathon winners, who’ve conquered the running track in Košice.

There’s an exceptionally rare epitaph written by the field marshal F. Renaud from 1740 in the Fransiscan Seminary Church, made by G. R. Donner, the exclusive sculptor of Vienna.

The Premonstratesian monastery contains unique symbology? It has 4 entrances, just like the number of seasons, 12 chimneys just like the number of months in a year and 365 windows just like the number of days in a year.

The point situated the lowest in Slovakia is in Dolný Zemplín- the village and municipality Klin nad Bodrogom (94, 3 m above seal level), as well as the lowest situated town in Slovakia - Čierna nad Tisou (110 m above sea level).

Sobrance is the most eastern town in Slovakia.

More than 210 types of birds live in the protected landscape area Latorica.

The reservation Tajba is a unique place where one can find the rare European Pond Tutle.

Morské oko (‘The Eye of the Sea’) is the biggest enclosed volcanic lake in Slovakia.

Vineyard and winemaking district Tokaj is one of the five in the world, where one can grow grapes for the production of naturally sweet wines.

The museum of guitars in Sobranovce is one of a kind in Europe and the second of its kind in the world.

Zemplínska Šírava has the biggest water area in the region and the second biggest in Slovakia.

Ochtinská Aragonite Cave is the only one of its kind in Europe and there are only two other ones like it in the world.

The Silická Ice Cave is a popular hide-out for bats during the winter, on rare occasion, even the rare Natterer's bat (Myotis nattereri).

A prominent writer of romances, Mór Jókai, who was looking for some jewel pieces for his new novel ‘Levočská biela pani‘ visited the castle Krásna Hôrka in the year 1883? His creation was published in many editions and has been translated into many languages.

The precious frescos were only discovered in the church in Štítnik at the beginning of the 20th century.

The building of the church tower in the Barroque Evangelical Church in Betliar lasted just 2.5 months.

The building work on the church of the Reformed Chruch in Hrhov began on the basis of a collection of gold coins from the locals which came to 789 gold coins in total.

The characteristic ‘Šošovkovité‘ (Slovak for ‘in the shape of a lens‘) Square in Spišská Nová Ves is the longest of its kind in Europe.

The tourist season never ends in Slovak Paradise and tourists can carry on exploring it during the winter months.

That the municipality of Smižany, situated in Slovak Paradise, is the biggest municipality in Slovakia.

Kláštorisko had become a hiding place under the incursion of Tartars on the Spiš territory and has frequently acted as a refuge for local inhabitants.

The characteristic style of the Spiš Jerusalem is also emphasized by the planting of the black pine which resembles cedar from the Middle East.

In the year 2000 the likeness of the bridge went as far as being immortalised on a postal stamp.

The town placed lowest in Slovakia: Čierna nad Tisou (110 m above sea level).

The lowest point in Slovakia: Klin nad Bodrogom (94,3 m above sea level).

The first coat-of- arms for a city in Europe: Košice.

The biggest church in Slovakia: St. Elisabeth Cathedral in Košice.

The biggest castle complex in Central Europe: Spiš Castle (4,1 ten-hectares).

The biggest ice cave in Slovakia: Dobšinská Ice Cave (11 200 m3).

The only cold geyser on the European continent: Herľany.

The oldest marathon in Europe and the second oldest in the world: The International Marathon of Peace (Košice, 1924).

The largest karstic area in Central Europe: The Slovak Karst (440km²).

One of the three accessible aragonite caves in the world: Ochtinská Aragonite Cave.

The biggest botanical garden in Slovakia in terms of the size of its area: Košice (30 ten-hectares, more than 4000 plant species are being grown here).

The tallest church tower in Slovakia: the church Nanebovzatia Panny Márie in Spišská Nová Ves (87m).

The second biggest water area in Slovakia: Zemplínska Šírava (area 33 km², the maximum length 11km, maxiumum breadth 3.5km, the average depth 9.5m and the maximum depth being 14m).

Endemic (a plant which doesn’t grow anywhere else in the world): Onosma tornensis (Turniansky Castle).

Košice’s golden treasure, containing 920 gold coins from the 15th-17th century, belongs to the oldest bulk discoveries in the world.

The largest zoo in Central Europe and in Slovakia in terms of the size of its area : ZOO Košice.

„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“