Spišský hrad

Spišský hrad - choose what you need

TRASA

Spišský hrad

 Dĺžka18km
 Čas3hod
 NáročnosťNenáročná  
 TerénAsfalt, spevnená cesta  

 

 

zastávkakm/časlokalitainfo/poznámky

Spišské Podhradie

0 km

Parkovisko v Spišskom Podhradí pod hra-dom, 053 04, GPS: 48.997013, 20.757528

Štartujeme z parkoviska pod hradom smerom do centra Spišského Podhradia. Cez centrum prejdete ďalej, miernym stúpaním ku Spišskej kapitule. Do niektorých miest sa tu značky ešte nedostali a kde aj sú nie vždy sú dobre viditelné, odporúčam preto mať v mobile alebo v inom zariadení stiahnuté gpx súradnice, pôjde sa vám oveľa istejšie a plynulejšie.

Spišská kapitula

1,5 km

GPS: 49.000594, 20.741455

Pri Spišskej kapitule prejdete cez “bránu” a následne cez hlavnú cestu. Ďalej trasa vedie cez rozsiahle lúky z výhľadom na Spišský hrad. Ďalší dobrý orien-tačný bod je kúsok od vás, Kaplnka sv. Rozálie. Nemusíte ju ísť obzerať ešte sa k nej vrátite. Prejdite popri lesíku napravo od nej k Spišskému salašu kde sa dá dobre najesť keby ste chceli. Za ním vyjdete na chvíľku na hlavnú cestu. Z nej po krátkom zjazde odbočíte doľava k ďalšej kaplnke Sivá brada. V okolí kaplnky vyviera viacero gejzírov ktoré vytvárajú zaujímavé úkazy na svahu.

Sivá brada

3,7 km

GPS: 49.006338, 20.723311

Od kaplnky sa spustíte nenápadnou cestou dolu okolo ďalšieho gejzíru. Teraz sa dostanete ku kaplnke sv. Rozálie, krátkym výšľapom cez lúku. Keď budete mať dosť krásnych výhľadov na krajinu a jej pamiatky, spustite sa späť do Spišského podhradia až na počiatočný bod.

Parkovisko pod hradom

7,5 km

GPS: 48.997013, 20.757528

Tento krát z parkoviska pokračujte do kopca smerom ku hradu. Tesne pred strmím výšľapom na hrad odbočte doprava. Pôjde okolo malého kameňolo-mu. Za ním odbočte doľava a vystúpajte na Ostrú horu, odkiaľ sú ďalšie nád-herné výhľady na Spišský hrad. Z vrchu sa vrátite kúsok späť. Popri lese pokračujte ku Skalnému mestu.

Skalné mesto

10 km

GPS: 48.988207, 20.774881

Za Skalným mestom je krátky výšľap, cez ktorý bicykle bude treba preniesť niekoľko metrov aby ste sa dostali na planinu nad skalami. Zjazd planinou stojí za to. Výhľad všade na okolo a cestičky vysokou trávnatou lúkou až prídete na betónovú cestu na ktorej odbočte doľava a následne za pár metrov doprava na poľnú cestu do dediny Žehra.

Žehra

13 km

GPS: 48.980765, 20.791687

V Žehre sa oplatí pozrieť kostol Svätého Ducha pri cintoríne. Potom pokračujte po hlavnej ceste a červenej cykloznačke na Hodkovce. Na prvej križovatke za Žehrou odbočte vľavo do kopca. Prejdete cez dedinu Hodkovce. Na ďalšej križovatke pri kríži odbočte doľava na Spišský hrad. Vyšlapete na parkovisko pri hrade. Najlepší čas isť na prehliadku hradu.

Spišské podhradie

18 km

GPS: 48.997013, 20.757528

Cestičkou okolo hradných múrov zjazdíte naspäť k parkovisku v Spišskom podhradí, kde sa končia potulky okolím Spišského hradu.

 

Spišský hrad

Jeden z najväčších hradov strednej Európy sa  nachádza práve na Spiši. Hrad stojí na veľkej vápencovej skale a siaha do výšky až 200 m nad okolitým  terénom.  Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Napriek tomu, že sa vypína nad mestom Spišské Podhradie, katastrálne patrí územiu obce Žehra. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 1993 je zapísaný na Zozname Svetového dedičstva UNESCO.
Najstaršie stopy na hradnom kopci, staré takmer sedem tisíc rokov, po sebe zanechali ľudia v neolite. Oddávna pretínali toto miesto dôležité obchodné cesty spájajúce juh Európy so severom a východ so západom. Terajší hradný kopec tvoril v minulosti útočisko miestnych obyvateľov.
 Hrad sa stal vyhľadávaným turistickým objektom, o čom svedčí každoročne sa zvyšujúci počet jeho návštevníkov. Atraktivitu hradu znásobuje blízkosť ďalších významných pamiatok. Na hrade sú v súčasnosti umiestnené muzeálne expozície Spišského múzea o dejinách hradu, stredovekých zbraniach a feudálnej justícii.
V okolí Spišského hradu vedie náučný chodník Sivá Brada – Dreveník. Turisti sa tak môžu na ôsmich zastávkach oboznámiť s históriou tejto oblasti a jej prírodnými zaujímavosťami.  Na tomto hrade sa každý rok konajú " hradné hry", kde si môžete pozrieť vystúpenie historického šermu a iných zábavných podujatí.

 

Spišské Podhradie a Spišská kapitula

Mesto sa nachádza v Hornádskej kotline, v údolí riečky Margecianka, asi 12 km východne od Levoče. Leží v údolí medzi dvoma zo štyroch stredovekých centier Spiša , Spišským hradom a Spišskou Kapitulou. Najstaršia písomná zmienka je  z roku 1249. Spišské Podhradie bolo v 12. storočí podhradím Spišského hradu, ktorý sa v 1. polovici 13. storočia vyvinulo na samostatné, od hradu nezávislé mestečko. Patrilo Spoločenstvu spišských Sasov a už v 14. Storočí  sa vyvinulo vo významné stredisko remesiel.
Významnou stavebnou pamiatkou v meste je románsky Kostol narodenia Panny Márie s gotickými a neskôr klasicistickými prestavbami a s gotickým oltárom z roku 1500 v interiéri.  V meste sa nachádza renesančná radnica z roku 1546, renesančné a barokové remeselnícke a meštianske domy, kostol a kláštor milosrdných bratov, prestavaný v barokovom štýle a barokový mariánsky stĺp. Rozvoj mesta a jeho remesiel je úzko spätý s obdobím „sasskej kolonizácie“.
 V roku 1948 bola pripojená k Spišskému Podhradiu Spišská Kapitula,  ktorá je od roku 1956 mestskou pamiatkovou rezerváciou. Kapitula vznikla na križovatke významných ciest pod Spišským hradom už v 11.storočí. Postupne sa stala cirkevným centrom Spiša a koncom 12.storočia sídlom prepošstva. Dnes je sídlom obnoveného spišského biskupstva a Knažského seminára biskupa Jána Vojtašáka. V tejto časti mesta môžu návštevníci obdivovať gotický skvost, katedrálu sv.Martina.  K pamätihodnostiam Spišskej Kapituly patrí aj hodinová veža. Spišská kapitula aj Spišské Podhradie boli známe kvalitnými školami.

 

Sivá brada

Sivá Brada je travertínová kopa nachádzajúca sa neďaleko Spišského Podhradia. Na vrchole vyviera minerálny prameň vytvárajúci malé jazierko a ďalšie minerálne pramene vyvierajú v okolí. V súčasnosti je to národná prírodná rezervácia, ktorú obľubujú turisti.
Jedná sa o travertínovú kopu, ktorá má výšku zhruba 25 metrov. Zaujímavá je v tom, že na rozdiel od iných, podobných kôp ide o "živú" travertínovú kopu. O jej existenciu sa stará vyvierajúca voda a preto sa travertínový kopec každý rok rozširuje. V minulosti tu bol aj gejzír, ktorý vyvieral do výšky niekoľko metrov, avšak postupom času erupcie slabli až úplne zanikli. V súčasnosti, v období sucha môže úplne vysychať.
Tento unikát bol v roku 1979 vyhlásený za Národnú prírodnú rezerváciu. Na Sivej Brade nájdete aj barokovú kaplnku Sv. Kríža z roku 1675, ktorá je dominantou okolia.  Kaplnka je tiež súčasťou Spišského Jeruzalemu, čo je sústava viacerých kaplniek. Začína Katedrálou sv. Martina v Spišskej Kapitule a končí na Sivej Brade.

 

Dreveník

Národná prírodná rezervácia Dreveník sa nachádza juhovýchodne od Spišského Podhradia v blízkosti Spišského hradu. Leží v nadmorskej výške 612 metrov a patrí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Rezerváciu spravuje NP Slovenský raj. Na kopci Dreveník sa nachádzala osada roľníckeho človeka z mladšej kamennej doby. Našli sa tu pozostatky mamuta, pamiatky z mladšej doby kamennej, doby bronzovej i z doby hradištnej. Kopa bola vytvorená z prameňov minerálnych vôd na tektonickom lome. Je najstarším útvarom svojho typu v okolí Spišského Podhradia a najväčšie travertínové územie na Slovensku. Na jeho svahoch sa nachádzajú 3 jaskyne. Vápencové veže na východnom okraji sa nazývajú „Kamenný raj“ a jedna z najkrajších roklín zasa „Peklo“. Kamenný raj je aj rajom pre skalolezcov, je tu množstvo skalných veží. Z Dreveníka si možno vychutnať mnoho nádherných výhľadov. Obzvlášť pekný je pohľad na majestátny Spišský hrad.

 

Turistické informačné centrum:

Turistické informačné centrum Spišské Podhradie, Mariánske námestie 34, 053 04, Spišské Podhradie, Tel.: +421 (0) 53/ 4195133, tic.spisskepodhradie gmail.com
Turistické informačné centrum Spišská Nová Ves, Letná 56/49, 052 01 Spišská Nová Ves, Tel.: 053/429 82 93

 

Cykloservis:

Kellys Bicycles S.r.o.  Štefánikovo námestie 2378/5, 052 01 Spišská Nová Ves, Telefón: 053/446 87 34
Cyklo ABC s.r.o., Ing.Straku 5, 052 01  Spišská Nová Ves, 053 / 441 30 64, cykloabc@cykloabc.sk
CYKLO-ŠPAK II., Duklianska 596/17, 052 01 Spišská Nová Ves, Tel.+421534427251, cyklospak@centrum.sk

 

Reštaurácie a ubytovanie:

Penzión Podzámok, Podzámková ulica 28, 053 04 Spišské Podhradie, Tel.: +421 53 441 755, +421 903 609 314, +421 903 809 314, mail: info@penzionpodzamok.sk
Biofarma F&A&H (Apartmány) Žehra - Hodkovce 14, Spišské Podhradie, Tel.: 0907 057 467
Penzión Dreveník, Hodkovce 21, 053 61 Žehra, +421 902 047169, +421 903 117707, penziondrevenik@gmail.com

 S finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR

Did you know what?

The National Park Slovak Krast, with an area of over 36 000 ten-hectares, is one of the biggest karst areas in Central Europe.

The Zádielská Valley belongs to the gems of Slovak rock-climbing? The climbing of the specified rock massives is permitted from 1st August until the 1st of March.

The statue of the marathon runner is the only one in the world. There isn’t an artistic sculpture depicting a marathon runner anywhere else in the world, additionally, a part of this piece of art is documentation of all the marathon winners, who’ve conquered the running track in Košice.

There’s an exceptionally rare epitaph written by the field marshal F. Renaud from 1740 in the Fransiscan Seminary Church, made by G. R. Donner, the exclusive sculptor of Vienna.

The Premonstratesian monastery contains unique symbology? It has 4 entrances, just like the number of seasons, 12 chimneys just like the number of months in a year and 365 windows just like the number of days in a year.

The point situated the lowest in Slovakia is in Dolný Zemplín- the village and municipality Klin nad Bodrogom (94, 3 m above seal level), as well as the lowest situated town in Slovakia - Čierna nad Tisou (110 m above sea level).

Sobrance is the most eastern town in Slovakia.

More than 210 types of birds live in the protected landscape area Latorica.

The reservation Tajba is a unique place where one can find the rare European Pond Tutle.

Morské oko (‘The Eye of the Sea’) is the biggest enclosed volcanic lake in Slovakia.

Vineyard and winemaking district Tokaj is one of the five in the world, where one can grow grapes for the production of naturally sweet wines.

The museum of guitars in Sobranovce is one of a kind in Europe and the second of its kind in the world.

Zemplínska Šírava has the biggest water area in the region and the second biggest in Slovakia.

Ochtinská Aragonite Cave is the only one of its kind in Europe and there are only two other ones like it in the world.

The Silická Ice Cave is a popular hide-out for bats during the winter, on rare occasion, even the rare Natterer's bat (Myotis nattereri).

A prominent writer of romances, Mór Jókai, who was looking for some jewel pieces for his new novel ‘Levočská biela pani‘ visited the castle Krásna Hôrka in the year 1883? His creation was published in many editions and has been translated into many languages.

The precious frescos were only discovered in the church in Štítnik at the beginning of the 20th century.

The building of the church tower in the Barroque Evangelical Church in Betliar lasted just 2.5 months.

The building work on the church of the Reformed Chruch in Hrhov began on the basis of a collection of gold coins from the locals which came to 789 gold coins in total.

The characteristic ‘Šošovkovité‘ (Slovak for ‘in the shape of a lens‘) Square in Spišská Nová Ves is the longest of its kind in Europe.

The tourist season never ends in Slovak Paradise and tourists can carry on exploring it during the winter months.

That the municipality of Smižany, situated in Slovak Paradise, is the biggest municipality in Slovakia.

Kláštorisko had become a hiding place under the incursion of Tartars on the Spiš territory and has frequently acted as a refuge for local inhabitants.

The characteristic style of the Spiš Jerusalem is also emphasized by the planting of the black pine which resembles cedar from the Middle East.

In the year 2000 the likeness of the bridge went as far as being immortalised on a postal stamp.

The town placed lowest in Slovakia: Čierna nad Tisou (110 m above sea level).

The lowest point in Slovakia: Klin nad Bodrogom (94,3 m above sea level).

The first coat-of- arms for a city in Europe: Košice.

The biggest church in Slovakia: St. Elisabeth Cathedral in Košice.

The biggest castle complex in Central Europe: Spiš Castle (4,1 ten-hectares).

The biggest ice cave in Slovakia: Dobšinská Ice Cave (11 200 m3).

The only cold geyser on the European continent: Herľany.

The oldest marathon in Europe and the second oldest in the world: The International Marathon of Peace (Košice, 1924).

The largest karstic area in Central Europe: The Slovak Karst (440km²).

One of the three accessible aragonite caves in the world: Ochtinská Aragonite Cave.

The biggest botanical garden in Slovakia in terms of the size of its area: Košice (30 ten-hectares, more than 4000 plant species are being grown here).

The tallest church tower in Slovakia: the church Nanebovzatia Panny Márie in Spišská Nová Ves (87m).

The second biggest water area in Slovakia: Zemplínska Šírava (area 33 km², the maximum length 11km, maxiumum breadth 3.5km, the average depth 9.5m and the maximum depth being 14m).

Endemic (a plant which doesn’t grow anywhere else in the world): Onosma tornensis (Turniansky Castle).

Košice’s golden treasure, containing 920 gold coins from the 15th-17th century, belongs to the oldest bulk discoveries in the world.

The largest zoo in Central Europe and in Slovakia in terms of the size of its area : ZOO Košice.

„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“