Rožňava Skalisko

Rožňava Skalisko - choose what you need

TRASA

Rožňava - Skalisko

 Dĺžka35km
 Čas5hod
 NáročnosťNáročná 
 TerénAsfalt, spevnená cesta, lesný chodník 

 

zastávkakm/časlokalitainfo/poznámky

Rožňava

0 km

Námestie baníkov 2, 048 01, GPS: 48.661855, 20.532693

Začiatok trasy je pri dominante Rožňavy. V centre mesta pri Strážnej veži. Choďte po jej pravej strane, stále rovno. Vyjdete z centra cez križovatku pokračujte rovno, popri rieke.

Mestské lesy

2,4 km

GPS: 48.680799, 20.542373

Za mestom pôjdete okolo rybníkov. Kúsok za nimi je odbočka do mestských lesov. Odbočte doprava. Betónová cesta sa tiahne dlhým plynulým stúpaním do hôr. Držte sa modrej turistickej značky.

GREXA

8,4 km

GPS: 48.717250, 20.597376

Po betónovej ceste prejdete veľkú časť stúpania. Pri závore odbočte doprava. Prejdete cez potok. Ďalej už pokračujete zvážnicou po modrej značke. Tesne pod hrebeňom bolo veľmi veľa spadnutých stromov keď sme trasu mapovali, čo nám dosť sťažilo držať sa modrej turistickej značky. Našťastie na hrebeň vedie veľa ciest a nie je problém posledné výškové metre nájsť si vlastnú cestu po množstve zvážnic ktoré tam vedú.

Sedlo Krivé

13,9 km

GPS: 48.730152, 20.636824

Na hrebeni pokračujte po červenej turistickej značke smerom na Skalisko. Ešte vás čaká zopár stúpaní a klesaní. My sme mapovali trasu po silnom vetre, tak nám cestu ešte komplikovali popadané stromy. Inak je cesta zaujímavá a každú chvíľu mení svoj charakter. Bude vás baviť. Snažte sa držať červenej značky keď to je možné.

Vrch Skalisko

20 km

GPS: 48.744361, 20.575259

Vrch Skalisko je odmenou za takmer nepretržité 20km stúpanie. Odtiaľ sa netreba nikam ponáhľať. Ďalej cesta pokračuje len zjazdom s rýchlosťou obmedzenou len podľa vašich schopností. Ale späť k ceste! Zo Skaliska vedie krásny trail, ktorý sa po pár kilometroch napojí na žltú turistickú znač-ku(zvážnicu). Trail začína priamo pod vrcholom smerom na Rožňavu.

Žltá značka

21,6  km

GPS: 48.733398, 20.575383

Trail vyústi na zvážnicu, ktorá je aj žltá turistická značka. Tu sa už budete ne-zadržateľne rútiť po žltej dolu, po širokej ceste v dobre čitateľnom teréne. Jediné na čo treba dávať pozor je zver, ktorú by ste neradi uvideli ako vám skríži cestu. Dlhým zjazdom prídete ku starému rekreačnému centru, odkiaľ ide betónová cesta po ktorej ste šliapali na začiatku. Pozor na rampy, ktoré blokujú celú šírku cesty.

Michalovce

37 km

Michalovce, Andrea Sládkoviča 6110/5
GPS: 48.759288, 21.915997

Keď z hrádze prídete do obce Lúčky, na hlavnej odbočíte doprava. Cez obec Zálužie prejdete na späť do Michaloviec. Prejdete cez most ponad Laborec. Za mostom sa držte vpravo a pokračujte popri tejto ceste až k veľkej križovatke. Tu odbočíte vpravo. Táto cesta vás dovedie k východiskovému bodu tejto trasy.

 

Rožňava

Rožňava je najväčším mestom Národného parku Slovenský kras. Nachádza sa v regióne Gemer, v Rožňavskej kotline. Z južnej strany mesto obkolesuje Slovenský kras, zo severu úpätia Volovských vrchov. Cez mesto preteká Rožňavský potok Drázus a rieka Slaná.
Prvá písomná zmienka o Rožňave pochádza z roku 1291. Nachádza sa v darovacej listine vystavenej ostrihomskému arcibiskupovi Ladomérovi kráľom Ondrejom III.  Mesto bolo pomenované Rožňava podľa názvu mimoriadne výnosnej bane: Rosnoubana (Rozsnyóbánya, Rosenau). Prvé mestské výsady udelil mestu podľa tradície kráľ Ľudovít Veľký v roku 1382. V stredoveku sa tu ťažilo najmä zlato a striebro, neskôr sa Rožňava stala dôležitým centrom remeselnej výroby a školstva.
S bohatou históriou baníctva a hutníctva tohto regiónu sa môžu návštevníci oboznámiť v baníckom múzeu, ktoré má expozície vo viacerých budovách.
Centrum tohto najväčšieho a najvýznamnejšieho mesta severného Gemera tvorí rozsiahle štvorcové námestie s unikátnymi budovami, ktoré sa tu zachovali spred niekoľkých storočí. Dominantou námestia je mestská veža, ktorá je 38 metrov vysoká veža s drevenou šindľovou strechou a vznikla v dôsledku tureckého nebezpečenstva od roku 1643.
V meste sa nachádza množstvo ďalších pamiatok, ktoré stoja nielen za zmienku. V prípade, že budete chcieť vyplniť voľný čas a načerpať zaujímavé informácie z histórie, odporúčame vám miesta ako sú: strážna veža, historická radnica mesta, mestská radnica, Pomník grófky Františky Andrássyovej, Kostol sv. Františka Xaverského, Katedrálny kostol Nanebovzatia Panny Márie, Kostol a kláštor františkánov – Kostol sv. Anny, evanjelický kostol, Kostol reformovanej cirkvi, Kláštor vincentiek, Banský úrad alebo Rákocziho mincovňa, Biskupská rezidencia, Rímskokatolícka fara, Starý špitál.
Na námestie sa dá dostať tromi prístupovými cestami a tromi pešími uličkami.
V Rožňave sa každoročne organizuje množstvo kultúrnych, športových a spoločenských podujatí.
V budove historickej radnice na námestí sídli turistické informačné centrum, kde si môžete dohodnúť návštevy atrakcií nielen v meste, ale aj v celom regióne. Môžete absolvovať prehliadku historického centra mesta, alebo si ho pozrieť zhora, z vyhliadkovej strážnej veže.

 

Vrch Skalisko

Skalisko (1 293 m n. m.) je druhý najvyšší vrch Volovských vrchov. Nachádza sa v západnej časti pohoria v gelnickom a rožňavskom okrese medzi mestom Rožňava a obcou Betliar. V starých mapách bol vrch označovaný ako Baracká či Baračka. Počas 2. svetovej vojny patril Skalisko Maďarsku a bol jeho najvyšším vrchom.
Celý chrbát Skaliska sa nachádza v pásme kosodreviny. Celé územie vrchu a jeho okolie je bohaté na lesné, lúčne a skalné rastlinné a živočíšne spoločenstvá. Okolité lesy a veľké lúky sú plné lesných plodov, húb a rôznych liečivých a chránených rastlín.
Výhľad zo Skaliska patrí medzi najkrajšie a najhodnotnejšie na Slovensku. 10 metrové skalné bralo na vrchole poskytuje kruhový výhľad na hornatú časť východného Slovenska.
Neďaleko Skaliska asi 15 minút po zelenej značke smerom na obec Čučma sa nachádza turistická chata pod Volovcom. Chata ponúka ubytovanie aj stravovanie pre turistov.

 

Volovské vrchy

Volovské vrchy sú horským krajinným celkom nachádzajúce sa na východe Slovenska s celkovou rozlohou okolo 1330 km2.  Ich najvyšší vrch Zlatý stôl dosahuje výšku 1 322,4 m n. m.. Zo severu ich vymedzujú Slovenský raj, Hornádska kotlina, z východu Košická kotlina, z juhu Slovenský kras a zo západu Muránska planina. Prevažná časť je zalesnená. Dominujú smreky a jedle, bukové a dubové porasty sa viažu na južné okrajové časti pohoria.
Nachádzajú sa tu chránené územia: NPR Červené skaly,  NPR Galmuská tisina,  NPR Kloptáň, PR Polianske rašelinisko, Chránené vtáčie územie Volovské vrchy,  PP Farská skala a PP Závadské skalky. Volovské vrchy sa delia do sedem podcelkov: Havranie vrchy, Knola, Zlatý stôl, Hnilické vrchy, Pipitka, Kojšovská hoľa a Holička.
Kamennou dolinou preteká  Kamenný potok, ktorý kvôli výškovým rozdielom vytvára asi 12 metrový vodopád nazývaný Šikľavá skala. Na severnom úpätí  Vysokého vrchu (824 m n.m.) sa nachádza významná jaskyňa Šarkanova diera.
Volovské vrchy majú čo ponúknuť aj v oblasti turistiky a to celoročne. Za zmienku stojí rekreačná oblasť Palcmanská maša, ktorá sa nachádza v severozápadnej časti, kúpele Štós, Bukovecká priehrada,  alebo vodná nádrž Ružín, ležiaca na severovýchodnom okraji. Zimné športy môžete pestovať v strediskách Jahodná a Plejsy.

Reštaurácie a ubytovanie:

Penzión Bernáth,  Krásnohorská Dlhá Lúka, Krásnohorská Dlhá Lúka č. 219, 049 45, tel.:0915 787 868, penzion.bernath@gmail.com
Penzión Rosenau, Šafárikova 4, Rožňava 048 01, Tel.: 0908 362 464, rosenau@rosenau.sk
Hotel Čierny Orol, Námestie Baníkov 17, Rožňava 048 01, Tel.:0908 048 254, recepcia@ciernyorol.sk

 

Cykloservis:

Bicykle-Servis-Šport s.r.o., Šafarikova 106, 048 01 Rožňava
 +421 907 101 619, +421 907 471 535, info@bicykle-eshop.sk

Pavol Puškáš - P2sport.sk, Šafárikova 6, 048 01  Rožňava
058 / 733 16 90, 0908 654 393, p2sport@p2sport.sk

 

Informačné stredisko:

Turistické informačné centrum Rožňava, Námestie baníkov 32, 048 01 Rožňava
Tel.: +421-58-732 81 01, 788 44 20, E-mail: tic.roznava@stonline.sk, Web: www.ticroznava.sk

 


   


S finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR

Did you know what?

The National Park Slovak Krast, with an area of over 36 000 ten-hectares, is one of the biggest karst areas in Central Europe.

The Zádielská Valley belongs to the gems of Slovak rock-climbing? The climbing of the specified rock massives is permitted from 1st August until the 1st of March.

The statue of the marathon runner is the only one in the world. There isn’t an artistic sculpture depicting a marathon runner anywhere else in the world, additionally, a part of this piece of art is documentation of all the marathon winners, who’ve conquered the running track in Košice.

There’s an exceptionally rare epitaph written by the field marshal F. Renaud from 1740 in the Fransiscan Seminary Church, made by G. R. Donner, the exclusive sculptor of Vienna.

The Premonstratesian monastery contains unique symbology? It has 4 entrances, just like the number of seasons, 12 chimneys just like the number of months in a year and 365 windows just like the number of days in a year.

The point situated the lowest in Slovakia is in Dolný Zemplín- the village and municipality Klin nad Bodrogom (94, 3 m above seal level), as well as the lowest situated town in Slovakia - Čierna nad Tisou (110 m above sea level).

Sobrance is the most eastern town in Slovakia.

More than 210 types of birds live in the protected landscape area Latorica.

The reservation Tajba is a unique place where one can find the rare European Pond Tutle.

Morské oko (‘The Eye of the Sea’) is the biggest enclosed volcanic lake in Slovakia.

Vineyard and winemaking district Tokaj is one of the five in the world, where one can grow grapes for the production of naturally sweet wines.

The museum of guitars in Sobranovce is one of a kind in Europe and the second of its kind in the world.

Zemplínska Šírava has the biggest water area in the region and the second biggest in Slovakia.

Ochtinská Aragonite Cave is the only one of its kind in Europe and there are only two other ones like it in the world.

The Silická Ice Cave is a popular hide-out for bats during the winter, on rare occasion, even the rare Natterer's bat (Myotis nattereri).

A prominent writer of romances, Mór Jókai, who was looking for some jewel pieces for his new novel ‘Levočská biela pani‘ visited the castle Krásna Hôrka in the year 1883? His creation was published in many editions and has been translated into many languages.

The precious frescos were only discovered in the church in Štítnik at the beginning of the 20th century.

The building of the church tower in the Barroque Evangelical Church in Betliar lasted just 2.5 months.

The building work on the church of the Reformed Chruch in Hrhov began on the basis of a collection of gold coins from the locals which came to 789 gold coins in total.

The characteristic ‘Šošovkovité‘ (Slovak for ‘in the shape of a lens‘) Square in Spišská Nová Ves is the longest of its kind in Europe.

The tourist season never ends in Slovak Paradise and tourists can carry on exploring it during the winter months.

That the municipality of Smižany, situated in Slovak Paradise, is the biggest municipality in Slovakia.

Kláštorisko had become a hiding place under the incursion of Tartars on the Spiš territory and has frequently acted as a refuge for local inhabitants.

The characteristic style of the Spiš Jerusalem is also emphasized by the planting of the black pine which resembles cedar from the Middle East.

In the year 2000 the likeness of the bridge went as far as being immortalised on a postal stamp.

The town placed lowest in Slovakia: Čierna nad Tisou (110 m above sea level).

The lowest point in Slovakia: Klin nad Bodrogom (94,3 m above sea level).

The first coat-of- arms for a city in Europe: Košice.

The biggest church in Slovakia: St. Elisabeth Cathedral in Košice.

The biggest castle complex in Central Europe: Spiš Castle (4,1 ten-hectares).

The biggest ice cave in Slovakia: Dobšinská Ice Cave (11 200 m3).

The only cold geyser on the European continent: Herľany.

The oldest marathon in Europe and the second oldest in the world: The International Marathon of Peace (Košice, 1924).

The largest karstic area in Central Europe: The Slovak Karst (440km²).

One of the three accessible aragonite caves in the world: Ochtinská Aragonite Cave.

The biggest botanical garden in Slovakia in terms of the size of its area: Košice (30 ten-hectares, more than 4000 plant species are being grown here).

The tallest church tower in Slovakia: the church Nanebovzatia Panny Márie in Spišská Nová Ves (87m).

The second biggest water area in Slovakia: Zemplínska Šírava (area 33 km², the maximum length 11km, maxiumum breadth 3.5km, the average depth 9.5m and the maximum depth being 14m).

Endemic (a plant which doesn’t grow anywhere else in the world): Onosma tornensis (Turniansky Castle).

Košice’s golden treasure, containing 920 gold coins from the 15th-17th century, belongs to the oldest bulk discoveries in the world.

The largest zoo in Central Europe and in Slovakia in terms of the size of its area : ZOO Košice.

„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“